Bez kategorii

Urządzamy pokoik dla niemowlaka

Urządzamy pokoik dla niemowlaka

Urządzamy pokoik dla niemowlaka

Pojawienie się w domu nowego członka rodziny może wymagać sporego przeorganizowania dotychczasowego życia. Aby niemowlakowi zapewnić odpowiednie warunki do tego, aby mógł prawidłowo się rozwijać, warto zadbać o to, by miał on swój osobny pokój, który będzie dla niego miejscem odpoczynku, a później zabawy. Dziś podpowiemy, o czym pamiętać urządzając pokoik dla niemowlaka.

Meble do pokoju dla niemowlaka

Kluczowym elementem wyposażenia pokoiku dziecięcego są meble, a przede wszystkim łóżeczko. Powinno ono mieć zabezpieczone boki, aby maluszek nie wypadł z niego podczas snu czy odpoczynku. Najlepiej sprawdzają się łóżeczka z bokami wykonanymi ze szczebelków, które z jednej strony stanowią dla dziecka ochronę, a z drugiej – umożliwiają oglądanie otaczającego je świata.

Ważnym meblem w niemowlęcym pokoju jest komoda, która będzie służyła jako miejsce przechowywania ubranek, kosmetyków i innych akcesoriów. Niektóre komody są także wyposażone w przewijak, który później można łatwo zdemontować. To świetne rozwiązanie w przypadku, gdy pokoik dziecka jest na tyle mały, iż trudno w nim umieścić dodatkowy element w postaci przewijaka na stelażu.

Dobrym pomysłem będzie również postawienie w pokoiku wygodnego fotela, na którym mama będzie mogla karmić lub usypiać maleństwo. Taki fotel z pewnością sprawdzi się w niejednej sytuacji, a zajmuje on stosunkowo mało miejsca.

Akcesoria do pokoiku dla niemowlaka

Niemowlę potrzebuje dużo spokoju oraz odpowiednio przyciemnionej przestrzeni, co sprzyja odpoczynkowi oraz prawidłowemu rozwojowi jego zmysłów. Zamiast więc używać górnego światła, warto mieć koło łóżeczka czy przewijaka małą lampkę o ciepłym świetle, która nie będzie drażniła wrażliwych oczu maluszka, a nam pozwoli wykonywać wszystkie niezbędne czynności pielęgnacyjne wokół niego.

Z kolei nad łóżeczkiem możemy umieścić pałąk z zabawkami, które umilą czas maluszkowi już od około 2-3 miesiąca. Wzrok niemowlaka systematycznie się rozwija i choć najpierw jest on w stanie dostrzec jedynie światło i cień, to w kolejnych tygodniach i miesiącach widzi coraz więcej kolorów (najpierw tych najbardziej kontrastowych), a z czasem będzie w stanie rozpoznać ich znacznie więcej.

Warto przy tym zastanowić się, jakie pierwsze zabawki dla niemowlaka będą odpowiednie. Pamiętajmy bowiem, że taki maluszek dopiero poznaje świat za pomocą swoich zmysłów, więc dobrze jest postawić na zabawki, które będą wspierały ich rozwój. Sprawdzą się więc wszelkiego rodzaju szeleszczące maskotki w kontrastowej kolorystyce, z lusterkami oraz wszystkimi różnymi rodzajami materiału. Taka zabawka z pewnością wzbudzi zainteresowanie malca i dostarczy mu wrażeń na długi czas.

Urządzenia w pokoju niemowlaka

Zadbajmy także o odpowiednią wilgotność oraz temperaturę powietrza w pokoju dla niemowlaka. Małe dzieci najlepiej się czują w temperaturze ok. 19-20 stopni Celsjusza. Jeśli natomiast chodzi o wilgotność, to ta powinna być utrzymana na poziomie 40-60%. Jeśli w naszym domu jest suche powietrze, szczególnie w sezonie grzewczym, warto zainwestować w nawilżacz powietrza, którym w prosty sposób będziemy w stanie regulować wilgotność. Dobrze jest także powiesić na ścianie termometr pokojowy, by w każdym momencie móc sprawdzić, czy temperatura w pomieszczeniu jest odpowiednia.

Urzadzanie pokoiku dla niemowlaka to ważny etap przygotowań na przyjście nowego członka rodziny. Warto odpowiednio przygotować się do tej czynności, aby w dniu przywiezienia maluszka ze szpitala wszystko bylo dopięte na ostatni guzik.

Artykuł napisany we współpracy ze sklepem z zabawkami dla dzieci Mamisie.pl.