Bez kategorii

Skuteczne zwalczanie kokcydiozy drobiu

Czym jest kokcydioza? Kokcydioza drobiu jest to choroba pasożytnicza, którą wywołują pierwotniaki. Atakuje ona wszystkie gatunki drobiu, u większości zasiedlając układ pokarmowy, zaś u gęsi w nerkach. Ptaki zarażają się poprzez spożycie skażonej paszy i wody oraz bytując w skażonej ściółce. Pierwotniaki chorobotwórcze przenoszą się również na sprzęcie, kurzu, owadach, w rozprzestrzenianiu się ich uczestniczą też gryzonie i dzikie ptaki.

Objawy choroby

Kokcydioza drobiu może przebiegać w trzech postaciach: subklinicznej, ostrej i przewlekłej. Objawy głównie dotykają układu pokarmowego, w którym to pierwotniaki bytują. Proces trawienia u chorego ptaka jest mocno zaburzony, ponieważ rozwijający się pierwotniak sieje prawdziwe spustoszenie w błonie śluzowej. Ostry przebieg choroby sprawia, że ptaki są osowiałe, wskutek braku apetytu i pragnienia maleje masa ciała, oraz nieśność. Pojawia się biegunka podbiegnięta krwią. W przewlekłym przebiegu choroby objawy są podobne aczkolwiek mniej nasilone.

Kokcydioza u kur niosek niezależnie od rodzaju przebiegu choroby powoduje, że nieśność obniża się nawet na okres sześciu tygodni.

Zwalczanie

Pierwotniaki szybciej i gwałtowniej rozwijają się również w momencie, gdy u drobiu następuje spadek odporności, przy czym zaobserwowano, że mniej zachorowań następuje u zwierząt żyjących w chowie klatkowym. Zapobieganie kokcydiozie polega przede wszystkim na utrzymaniu właściwych warunków chowu a także higieny pomieszczeń, w których przetrzymywany jest drób. Regularna i dokładna dezynfekcja kurnika to główny sposób na to. Odkażanie sprzętu, pomieszczeń, ubrań i butów pomogą też zwalczać chorobę. U drobiu, który przebywa na zewnątrz warto pamiętać o właściwej pielęgnacji wybiegu. Ściółkę należy wymieniać regularnie, dościelać świeżą, usuwać zawilgotniałą czy spleśniałą. Ważne, by środki do dezynfekcji kurników były bezpieczne dla zwierząt ale bezwzględne dla pasożytów. Sklep internetowy Dezenfex.pl proponuje swoim klientom preparat Kilcox Extra, skuteczny nie tylko w walce z oocystami kokcydiów, ale też z grzybami, bakteriami i wirusami. Ten niezwykle wydajny środek znajduje zastosowanie w zamgławianiu termicznym a szczegółowa instrukcja zamgławiania pozwoli każdemu w sposób bezpieczny i pewny rozprawiać się z wieloma drobnoustrojami chorobotwórczymi.

Badania brytyjskiego Departamentu Środowiska, Żywności i Spraw Wsi wykazały że środek pomaga zwalczać chorobę pęcherzykową świń, rzekomy pomór drobiu i inne.