Regeneracja rolek do wózków – na czym polega
Każdy pracodawca zobowiązany jest do dbania o swoich pracowników oraz zapewnienia im godnych i bezpiecznych warunków pracy. Ogromne znaczenie dla komfortu pracowników ma wybór najlepszych i bezawaryjnych sprzętów, które i tak należy poddawać regularnym przeglądom. Przykładem sprzętu, które ułatwiają przebieg wykonywanych prac są wózki paletowe.
To właśnie dzięki takiemu sprzętowi pracownicy magazynów z powodzeniem mogą rozlokować towar na sklepowych półkach, zaś dostawcy doręczyć duże sprzęty pod wskazany adres – i to wszystko bez uszkodzenia towarów i przy dużej oszczędności czasu. Nie bez znaczenia w urządzeniach tych są sprawne koła – to one przecież odpowiadają za prowadzenie urządzenia, dlatego na ich stan zazwyczaj zwraca się uwagę w pierwszej kolejności. Ogromne ważne są też zamocowane na końcu wideł rolki, które często zostają pomijane podczas napraw, a zapewniają stabilność urządzenia i są gwarancją bezpiecznego użytkowania maszyn. To również na nie należy zwrócić uwagę podczas sprawdzania stanu technicznego urządzeń, a jeśli to konieczne – wymieniać na nowe lub skorzystać z rozwiązania, jakim jest regeneracja rolek do wózków.
Regeneracja rolek do wózków – w jakim miejscu jej dokonać oraz na czym polega?
Regeneracji można poddać rolki, których bieżniki zostały wytworzone z poliuretanu, czyli takiego materiału który skutecznie tłumi drgania i jest wytrzymały na obciążenia, a co istotne – jest tworzywem elastycznym, przez co można go dowolnie kształtować. Zużyte rolki warto oddać w ręce fachowców, którzy nie tylko zajmują się ich regeneracją, ale także sprzedają nowe. Tym sposobem zyskujemy pewność, że osoby zatrudnione w tym miejscu mają szeroką wiedzę na temat wspomnianego materiału a powierzone im rolki zostaną poddane profesjonalnej regeneracji.
Fachowcy zdejmują starą powłokę rolki, odtłuszczają powierzchnię i nakładają klej dzięki któremu korpus zostanie zespolony z nowym bieżnikiem.
Wykonanie nowej powłoki
Nowy bieżnik wykonać można w dwojaki sposób, w zależności od tego czy jest to zlecenie pojedyncze czy hurtowe. Zlecenia pojedyncze wykonywane są manualnie, natomiast zlecenia firm gdzie rolek do regeneracji jest o wiele więcej, poddawane są obróbce maszynowej.
Metoda pierwsza to odlewanie ręczne, w którym specjalista decyduje o twardości i kolorze powłoki. Mieszanka powstaje poprzez dodawanie składników w wybranych przez pracownika proporcjach, a następnie poddawana jest procesowi odgazowania w komorze próżniowej.
Przy zamówieniach zbiorczych mieszankę, z której powstać ma powłoka rolki wykonują specjalistyczne maszyny. Materiał najpierw zostaje dobrze wyrobiony (uplastyczniony), następnie masa przy wykorzystaniu podciśnienia, zostaje wtłoczona do formy. Ten sposób nazywany jest formowaniem wtryskowym.
Niezależnie od sposobu przygotowania, formy włożone zostają do pieca na tak długo, aby masa całkowicie zastygła. Kolejnym etapem prac jest wyłożenie nowopowstałych rolek z foremek.
Osoby odpowiedzialne za stan techniczny urządzeń w miejscach pracy, powinny zlecać zabieg wykonania regeneracji rolek tak często jak jest to konieczne, czyli w zależności od ilości ubywającej powłoki z powierzchni tocznej rolki.