Bez kategorii

Planujesz modny salon? Nie zapomnij o firanach okiennych!

Planujesz modny salon? Nie zapomnij o firanach okiennych!

Planujesz modny salon? Nie zapomnij o firanach okiennych!

Firanki, choć widzimy je co dzień, to wiele osób nie docenia ich znaczenia w modnej aranżacji okna. Warto poświecić im jednak kilka chwil, szczególnie, gdy planujemy zmianę wystroju naszego pokoju dziennego!

Projektując nasz salon, często poświęcamy wiele uwagi sofie czy innym meblom, interesują nas grafiki lub obrazy, lecz dekoracje okienne pozostają nieco na uboczu, choć są one równie istotne. Znaczenie odpowiedniej aranżacji okna jest trudne do przecenienia, przecież okna zajmują zwykle w naszym salonie przynajmniej jedną ścianę. Po zasłonięciu ich za pomocą firan, okaże się więc, jak dużą powierzchnię możemy wykorzystać! To właśnie, zresztą bardzo proste, unaocznienie stanowi o znaczeniu tego zagadnienia.

W jakim stylu aranżacji domu warto zamówić firanę na miarę?

Niektóre osoby wahają się, czy uszycie firanki na miarę ma sens, czy może nie jest to niezbędne w ich projekcie mieszkania? Jest to pytanie z gruntu tych, które nie posiadają prostej i jednoznacznej odpowiedzi. Bez cienia wątpliwości firanka okienna musi wyróżniać się niepoślednią jakością w stylu angielskim czy klasycznym, zaś w stylu loftowym jej pozorna szorstkość, gdy mowa o modelu z masowej produkcji, może być uznana za zamierzony efekt. Jednak nawet w bardziej współczesnych wnętrzach firanki mogą mieć znaczenie. Przykładowo jedni z naszych wspólnych znajomych niedawno tworzyli salon w stylu skandynawskim, aranżację okna dopełniła zaś pięknie wykończona firanka, przybyła ona z pracowni firan Małgorzata z Poznania. Rzecz jasna znajomi, choć mieszkają w Wielkopolsce, nie musieli kupować jej osobiście w Poznaniu, zrobili to przez Internet. Gdyby w tym miejscu miała paść ocena tej firany do salonu, to byłaby to 9/10, czyli wyrób niemal doskonały.

Planujesz modny salon? Nie zapomnij o firanach okiennych!

Minimalistyczna aranżacja okna, dobrze widoczne są długie firany.

Z czego możemy uszyć piękne firanki na wymiar?

Mnogość tkanin na rynku nie ułatwia nam wyboru, lecz z drugiej strony jest to też dobra szansa na zakup najlepszego materiału na firany! Może więc i warto stracić kilka godzin na przejście się po sklepach, tradycyjnych lub internetowych, aby zakupić tkaninę, która będzie idealnie spełniała nasze oczekiwania? Przecież w domu spędzamy niemal połowę życia, cóż więc może być istotniejszego od pasującej do klimatu salonu pięknej firanki okiennej?! Spośród najciekawszych materiałów, z którym zamówicie uszycie firanki na miarę, warto przywołać klasyczny len, tkaniny linen look oraz bardzo ozdobny batyst i woal. Te dwa ostatnie są szczególnie polecane osobom ceniącym sobie wysoką jakość, a jednocześnie unikającym wieszania na karniszu firany o nazbyt zdecydowanym wyrazie. Len bowiem, pomimo uniwersalności uszytych z niego firanek, jest nieco mniej subtelny i najczęściej wzbogacony jest o dekoracyjne haftowania, a czasem i kolorowe lamówki.

A może by tak powiesić firankę z roletą rzymską?

Wiele osób zastanawia się, czy można odejść od tradycyjnego schematu i zastąpić zasłonę roletą rzymską? Jest to inspiracja, która przybyła do nas z zachodu, lecz od kilku lat popularność tej idei stale rośnie, głównie za sprawą bardzo ładnego wyglądu takiej aranżacji na oknie. Oczywiście, jest to wizja godna przemyślenia, bo mimo lekkich trudności z dobraniem odpowiedniej firanki i rolety, piękno tej drugiej zrekompensuje nam to z nawiązką. Warto przede wszystkim zamówić ozdobną roletę rzymską na okno, koniecznie z bardzo ładnej tkaniny w ciemnym odcieniu. Jest to akurat dość łatwe do przewidzenia, gdyż roletka okienna powinna wyróżniać się zdecydowaną barwą oraz jednocześnie ograniczać ilość światła, gdy ją opuścimy. W zasadzie jest to najważniejsze, choć niemałe znaczenie ma też trwały i estetyczny montaż rolety rzymskiej na ramie okna, gdyż elementy konstrukcyjne będą stale widoczne z wnętrza mieszkania!