Kiedy wykonać USG jamy brzusznej?
Czy wiesz, że badanie USG jamy brzusznej jest jednym z najważniejszych badań diagnostycznych, które zaleca się przeprowadzić w szeregu różnych wskazań? Jakich? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu. Wyjaśnijmy teraz, w jaki sposób przeprowadza się badania USG jamy brzusznej i czego można się dzięki nim dowiedzieć. Przede wszystkim są to badania bezinwazyjne i bezbolesne, niestwarzające żadnego zagrożenia dla naszego zdrowia, co jest czymś zupełnie odmiennym niż np. badanie RTG.
Co to za badanie USG brzucha?
USG brzucha i jamy brzusznej jest podstawowym badaniem przeprowadzanym wśród kobiet w ciąży. Pozwala ono określić stan płodu i ocenić jego prawidłowy rozwój. Jednak są również inne wskazania do wykonania USG jamy brzusznej, nie tylko ciąża. Bolesność odczuwana w brzuchu, wyczuwalne pod palcami zgrubienia i guzy, a nawet problemy z wypróżnianiem się lub odczuwanie bolesności. W jamie brzusznej podobnie jak w innych częściach ciała mogą rozwijać się różnego rodzaju stany zapalne. USG samo w sobie nie jest badanie, dostarczającym jednoznacznej odpowiedzi na temat stanu zdrowia, ale wystarczająco dokładnym, aby nakreślić kierunek poszukiwań i wskazać bardziej precyzyjne badania.
Co pomaga wykryć badanie USG jamy brzusznej?
Jeśli dokuczają ci od dłuższego czasu bóle brzucha, których przyczyny nie udało się do tej pory zdiagnozować, to badaniem USG jamy brzusznej można wyeliminować lub potwierdzić kilka możliwych przyczyn. Zależnie od dokładności badania USG, a także wiedzy i doświadczenia technika, może ono pomóc w postawieniu słusznej diagnozy. Z pomocą tego badania można np. potwierdzić zapalenie pęcherza moczowego, występowanie tętniaka aorty brzusznej, a nawet zapalenie wyrostka robaczkowego. Inne dolegliwości, które wykrywa USG jamy brzusznej to pęknięcie pęcherzyka żółciowego.
Kto wykonuje USG jamy brzusznej?
Osoba uprawniona do przeprowadzenia takiego badania to technik USG. Przy pomocy specjalnej głowicy ultrasonograficznej skanuje on wnętrze jamy brzusznej, a obraz prezentowany jest na monitorze komputerowym. Technik odczytuje z niego podstawowe informacje o stanie narządów wewnętrznych, określając ich wielkość, położenie oraz ewentualne anomalie. Wszelkie zauważone zmiany w obrębie jamy brzusznej są dokładnie opisane i od lekarza prowadzącego zależy, czy zostaną zlecone inne badania diagnostyczne. Ile kosztuje USG jamy brzusznej? W klinice https://port-zdrowia.pl można je wykonać w przystępnej cenie około 200 do 300 złotych wraz ze szczegółowym opisem.
Czy należy się bać badania USG jamy brzusznej?
To naturalne, że wielu z nas boi się wizyt lekarskich i różnego rodzaju badań, które są podczas nich przeprowadzane. Mamy jednak bardzo dobrą wiadomość. USG brzucha pozwala precyzyjnie określić stan zdrowia, a jednocześnie jest badaniem bezinwazyjnym i zupełnie bezbolesnym. Przeprowadza się je w pozycji leżącej, a brzuch pacjenta zostaje pokryty specjalnym żelem. Poprawia on poślizg i pozwala uzyskać lepszą jakość obrazu. Po zakończonym badaniu, które zwykle trwa około 5 minut, pozostałości żelu usuwa się papierowym ręcznikiem i pacjent może się ubrać. Podczas przeprowadzanego badania, technik jest w stanie określić czy wszystko jest w porządku, czy jednak coś budzi jego niepokój. Jednak na szczegółowy opis badania USG brzucha, przewodu pokarmowego czy pęcherzyka żółciowego, trzeba poczekać nawet kilka dni. Opis w postaci drukowanej lub elektronicznej dostarczany jest pacjentowi oraz lekarzowi do konsultacji.