Bez kategorii

Kasa fiskalna w przedsiębiorstwie

Kasa fiskalna w przedsiębiorstwie
       Współcześnie znakomita większość przedsiębiorców jest zobligowana do posiadania kasy fiskalnej. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami w kasę fiskalną musi być wyposażona każda firma sprzedająca towary lub świadcząca usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Dodatkowo kasa wykorzystywana do ewidencjonowania musi być używana przez przedsiębiorców świadczących usługi na rzecz tzw. rolników ryczałtowych.     
Kasa fiskalna w przedsiębiorstwie

Kasa fiskalna – zwolnienie podmiotowe i przedmiotowe

Pomimo tego, że zgodnie z obowiązującymi przepisami większość przedsiębiorców musi korzystać z kasy fiskalnej, to wciąż istnieje szeroka grupa firm, które są zwolnione z tego obowiązku. Jednym z rodzajów zwolnienia jest te tzw. zwolnienie podmiotowym. W tym przypadku mowa o ściśle określonych działalnościach, które zostały wymienione w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. W rozporządzeniu odnaleźć można aż 49 różnych pozycji, z których najważniejsze to m.in. usługi pocztowe i kurierskie, usługi z zakresu noclegów i usługi towarzyszące, usługi z zakresu edukacji, czy też dostawa towarów w systemie wysyłkowym!

Jednak fakt, że prowadzona przez nas działalność gospodarcza nie została wymieniona w ministerialnym rozporządzeniu nie oznacza automatycznie, że jesteśmy zobowiązani do nabycia kasy fiskalnej. Należy także pamiętać o tzw. zwolnieniu podmiotowym. W tym przypadku mowa o wszystkich przedsiębiorcach świadczących usługi lub sprzedających towary na rzecz osób fizycznych, u których obrót w poprzednim roku nie przekroczył 20 000 zł. Ze zwolnienia tego korzystać mogą także osoby, które dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą. W takim wypadku należy jednak pamiętać, że, że limit 20 000 zł musi być proporcjonalnie pomniejszony od miesiąca, w którym rozpoczęto działalność.

W praktyce oznacza to, że przedsiębiorca, który rozpoczął działalność w połowie roku, będzie mógł osiągnąć przychód rzędu 10 000 zł, a nie 20 000 zł jak ma to miejsce w przypadku pozostałych firm. Dodatkowo nie wolno zapominać o tym, że zgodnie z polskim prawodawstwem istnieje szereg przedsiębiorstw, które ze względu na rodzaj świadczonych usług czy też rodzaj sprzedawanych towarów nie mają prawa do skorzystania ze zwolnienia. Nie mogą one korzystać zarówno ze zwolnienia przedmiotowego, jak i podmiotowego. Jednym z przykładów takiej działalności są dostawy sprzętu radiowego, telewizyjnego i telekomunikacyjnego, czy też takie usługi jak przewóz osób oraz ich bagażu taksówkami oraz doradztwo podatkowe. Pełen wykaz działalności znajduje się w ustawie

Sprawdź jakie są cechy dobrej kasy fiskalnej dla Twojej firmy.

Omawiając kwestie związane z kasami fiskalnymi warto również nadmienić na co zwrócić uwagę przed zakupem. Pierwszą z ważniejszych rzeczy jest możliwość podłączenia do kasy czytnika kart bankowych. Chociaż może się to wydawać dziwne, to współcześnie producenci wciąż oferują kasy, które nie dają takiej możliwości.

Kolejna kwestia to możliwość podłączenia innych kluczowych urządzeń około kasowych. Ciężko wyobrazić sobie w pełni sprawną działalność, jeżeli kasa nie daje możliwości podłączenia szuflady kasowej, czy też czytnika kodów kreskowych. Dodatkowo przed zakupem należy się dokładnie zastanowić nad ilością sprzedawanych towarów i usług.

Każda kasa posiada z góry określoną bazę towarową. Oznacza to, że na kasę może być nabite maksymalnie np. 1000 produktów.