Bez kategorii

Jakie pasy napędowe wybrać?

Jakie pasy napędowe wybrać?

Jakie pasy napędowe wybrać?

Zastanawiasz się, jakie pasy napędowe wybrać? Szukasz skutecznych kół pasowych? Nie wiesz, który producent będzie optymalnym rozwiązaniem? Odpowiedzi szukaj w niniejszym artykule!

  1. Jakie pasy napędowe?
  2. Koła pasowe do pasów klinowych
  3. Dlaczego warto inwestować w Optibelt

Pas napędowy jest częścią większego systemu. Służy do przenoszenia momentów obrotowych z koła czynnego, na koło odbiorcze. By zachować płynność i zagwarantować niezawodność pracy całej maszynie, należy odpowiednio dopasować do siebie wszystkie elementy przekładni. Decydując się jednak na konkretną przekładnię, pod uwagę bierze się oczywiście również warunki pracy i otoczenia. Dziś przedstawiamy rodzaje pasów napędowych oraz kół pasowych, którymi dysponuje wrocławski dystrybutor Optibelt.

Jakie pasy napędowe?

Znajomość podstawowych informacji na temat pasów napędowych jest niezbędna, by wybrać skuteczne rozwiązanie dla swojej aplikacji. Dostępne na rynku komponenty różnią się między sobą budową, właściwościami oraz zastosowaniem. Najpopularniejszym modelem niewątpliwie jest pasek klinowy, produkowany w wielu wariantach. W standardowej hurtowni technicznej znajdziesz pasy klinowe o pełnym profilu – w tym pojedyncze i zespolone, modele w profilu uzębionym (pojedyncze i zespolone), wąskoprofilowe i szerokoprofilowe. Bez względu na wariant komponenty klinowe odznaczają się płynną pracą i skutecznym tłumieniem drgań. Kształtem przypominają równoramienny trapez. Do zalet rozwiązania klinowego zalicza się także umiejętność redukowania gwałtownych zmian przy obciążeniu.

Równie popularne są pasy zębate w wersji jedno- lub dwustronnej. Gwarantują bezpoślizgową pracę i doskonale radzą sobie z nagłymi zmianami kierunku lub prędkości. Do zalet rozwiązania zębatego zalicza się elastyczność, antystatyczność i stosunkowo długi okres eksploatacyjny. Większość pasków zębatych wykazuje wysoką odporność na substancje chemiczne i ścieranie.

Nieco mniej znane, ale w wielu aplikacjach montowane są komponenty płaskie, wariatorowe lub wielorowkowe. Produkty w wersji płaskiej uważa się za najstarszą grupę pasów ogólnie. Charakteryzują się niską rozciągliwością i mają zdolność do przenoszenia dużych mocy. W większości przypadków są to produkty odporne na wilgoć, wodę, wahania temperatur czy środki smarne. Pasy wielorowkowe natomiast są świetnym rozwiązaniem do aplikacji, które wymagają optymalnej wytrzymałości przy bardzo dużych obciążeniach i wysokich prędkościach.

Zastosowanie pasów napędowych

Standardowy pasek klinowy stosuje się przede wszystkim w szlifierkach czy prasach. Doskonale sprawdzają się w przekładniach, które podczas pracy osiągają wysokie obroty przy małych kołach pasowych. Modele płaskie montuje się głównie w zwykłych, statycznych lub otwartych napędach, zębate zaś tam, gdzie wymaga się cichej, bezpoślizgowej i precyzyjnej pracy.

Koła pasowe do pasów klinowych

Pas napędowy współpracuje z kołami pasowymi. Te ostatnie produkuje się w różnych wariantach – ze względu na różnorodność pasów. To znaczy, że każde koło pasowe jest przeznaczone do konkretnego modelu paska. Wśród części tego rodzaju wyróżniamy komponenty klinowe, wielorowkowe, gładkie i rozwiązania dla pasów zębatych.

Koła pasowe klinowe to produkty często wyposażone w rowek i współpracujące z paskiem klinowym. Wariant wielorowkowy przeznaczony jest do aplikacji, w których przekładnia ma do czynienia z bardzo dużymi prędkościami liniowymi. Natomiast koło pasowe gładkie sprawdzają się w połączeniu z pasami mającymi jednolitą powierzchnię.

Poza wspomnianymi wariantami równie popularne są koła zębate https://zaopatrzenie24.pl/pasy-i-kola-napedowe/kola-zebate, będące częścią przekładni zębatej.

Dlaczego warto inwestować w Optibelt?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest bardzo prosta. Marka Optibelt od wielu lat zajmuje się produkcją rozwiązań tego rodzaju i dziś dysponuje rozbudowaną ofertą, obejmującą różnorodne pasy napędowe, koła pasowe i akcesoria. Wieloletnia obecność na rynku przekłada się nie tylko na ilość, ale i jakość. Mając na uwadze stale rozwijającą się technologię oraz równie stale rosnące oczekiwania klientów, Optibelt udoskonala swoje projekty i przekazuje rozwiązania najbardziej dopasowane do wymagających aplikacji. Pasy Optibelt w połączeniu z odpowiednio dobranymi kołami pasowymi tworzą niezawodny i skuteczny system, gwarantujący bezawaryjną pracę każdej maszynie.

Dużą zaletą niemieckiej marki Optibelt jest to, że od samego początku kładzie nacisk na jakość swoich produktów. Posłużmy się przykładem branży rolniczej i trudnych warunków, z jakimi muszą zmagać się elementy maszyn podczas pracy. Warunki te wymagają użycia specjalnych rozwiązań, odpornych przede wszystkim na ekstremalne temperatury i zanieczyszczenia. Standardowy pasek klinowy nieprzystosowany do takiej aplikacji, szybciej ulegnie awarii. W ofercie Optibelt natomiast znajdziesz komponenty, wykonane ze specjalnych mieszanek różnych gum, dzięki którym produkty wykazują długą żywotność mimo niekorzystnych warunków pracy. Dlatego tak często poleca się rozwiązania Optibelt – szczególnie do trudnych i wymagających aplikacji.