Jak zdać przygotować się do egzaminów i nie rezygnować z życia prywatnego?
Dla wielu studentów czas poprzedzający egzaminy wiąże się niemal z całkowitą rezygnacją z życia prywatnego. Jeżeli przedmiot, do którego się przygotowujemy nie wydaje się nam interesujący, często odwlekamy naukę na ostatnią chwilę i bardzo się stresujemy. Eksperci z notatek.pl radzą jak przygotować się do egzaminów nie rezygnując przy tym ze wszystkiego innego. podpowiada notatek.pl
Dajmy sobie czas
Nauka do egzaminów nie będzie tak stresująca, jeżeli zarezerwujemy sobie na nią więcej czasu. Nie liczmy na to, że opanujemy cały materiał w tydzień. Jeśli uda się nam zdać egzamin po tak krótkich przygotowaniach, możemy mieć pewność, że po kilku miesiącach od egzaminu nasz poziom wiedzy będzie zbliżony do zera. Dzieje się tak dlatego, że informacje, które przyswajamy bardzo szybko i bez powtórek są zapisywane w naszej pamięci krótkotrwałej. Jeżeli nie są one powtarzane, po pewnym czasie zapominamy je na zawsze.
Gdy zależy nam, żeby opanować wiedzę trwale i zdać egzaminy na wysokie oceny powinniśmy powtórzyć materiał kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt razy. Z tego względu warto jest zacząć uczyć się jak najszybciej. Nie musimy wcale rezygnować ze spotkań ze znajomymi czy z naszego hobby. Zazwyczaj wystarczy, żeby poświęcić na naukę od kilkunastu minut do godziny dziennie. Ważna jest nie tyle długość nauki, ale to, że uczymy się regularnie.
Dobrym pomysłem jest wykorzystanie programu do powtarzania materiału.
Korzystajmy z dobrych notatek
Nie mamy szans na opanowanie danego materiału jeżeli nie będziemy posiadać dobrych notatek. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest regularnie uczęszczać na wykłady i robić notatki. Jednak wielu studentom zdarza się od czasu do czasu opuścić zajęcia. Jeżeli nie mamy kolegów robiących świetne notatki, możemy skorzystać z serwisu notatek.pl. Znajdują się w nim materiały ze wszystkich przedmiotów wykładanych na polskich uczelniach. Warto z nich skorzystać.
Róbmy notatki mądrze
Jeżeli chcemy, żeby nasze własne notatki ułatwiły nam naukę, powinniśmy nauczyć się robić je mądrze. Nie ma większego sensu notowanie każdego słowa wykładowcy. Jeśli będziemy notować wszystko co usłyszymy nie rozumiejąc wykładu, nie odniesiemy większych korzyści z zajęć. Zdecydowanie dobrze jest brać aktywny udział w zajęciach. Powinniśmy zadawać pytania za każdym razem, gdy coś wyda się nam niejasne. Notujmy tylko kluczowe informacje.
Podczas wykładu nie mamy zbyt wiele czasu, dlatego nasze notatki nie zawsze wyglądają dobrze. Po dłuższym czasie możemy mieć problem z ich rozszyfrowaniem. Z tego względu jeszcze tego samego dnia, po przyjściu do domu dobrze jest je przepisać na komputerze.
Zadbajmy o środowisko nauki
Jeśli chcemy uczyć się krótko i wydajnie, powinniśmy zadbać o dobre miejsce do nauki. Gdy uczymy się w pokoju, zadbajmy, żeby był on dobrze przewietrzony i wyciszony. Nie uczmy się przy włączonym telewizorze. Dobrą praktyką jest również wyłączenie internetu – wówczas nie będziemy odczuwali pokusy zaglądania do mediów społecznościowych.
Róbmy sobie przerwy
W sytuacji, gdy zaplanowaliśmy sobie dłuższą naukę, nie powinniśmy uczyć się bez przerwy, gdyż jest to mało efektywne (może się okazać, że wprawdzie siedzimy nad książkami jednak nasze myśli są daleko). Nasz mózg będzie pracował wydajniej, jeżeli będziemy uczyć się na przykład przez 45 minut, po czym zrobimy sobie 15 minut przerwy. Podczas krótkiej przerwy możemy wykonać kilka ćwiczeń, wyjść na balkon czy wyjrzeć przez okno (jest to szczególnie zalecane, gdy mieszkamy w zielonej okolicy)