Bez kategorii

Jak przygotować się do porodu?

Jak przygotować się do porodu?

Jak przygotować się do porodu?

Odpowiednie przygotowania do porodu są ważne, abyś czuła się komfortowo i bezpiecznie. Obejmują one zaledwie kilka działań, które nie są trudne. Mogą za to przynieść wiele korzyści. Zobacz, jak przygotować się do porodu.

Wybierz szpital, w którym chcesz rodzić

Wybór szpitala, w którym chcesz rodzić, jest bardzo ważny. Znaczenie ma tutaj zarówno wygląd i wyposażenie sal szpitalnych, jak i doświadczenie oraz podejście personelu medycznego. Wszystkie te czynniki wpływają na komfort Twój i maluszka, a także poczucie bezpieczeństwa.

Na początek zastanów się, jakie masz oczekiwania. Może chcesz rodzić w wodzie, mieć opiekę dedykowanej położnej, jednoosobową salę lub zależy Ci na obecności bliskiej osoby. Ważne są nawet najdrobniejsze szczegóły. Zapisz je na kartce, zaczynając od tych, które mają dla Ciebie największe znaczenie.

Poszukiwania odpowiedniej placówki możesz rozpocząć w internecie. Są tam dostępne opinie kobiet, dzięki którym poznasz rzeczywisty obraz danego szpitala. Możesz poprosić o rekomendację w szkole rodzenia. Warto także przeglądać strony internetowe klinik, znajdujących się w pobliżu Ciebie i oferujących usługi, z których chcesz skorzystać. Na przykład: jeżeli chodzi o rodzinny poród, Radom jest miastem, w którym jest to możliwe w kilku placówkach (również tych okolicznych).

Skompletuj wyprawkę do szpitala

Na kilka tygodni przed porodem powinnaś skompletować wyprawkę do szpitala. Powinny znaleźć się w niej rzeczy dla Ciebie (na poród i pobyt w szpitalu) oraz dla maluszka. Zanim zaczniesz, skontaktuj się z placówką, w której zamierzasz rodzić. Niektóre z nich zapewniają podstawowe przybory higieniczne i kosmetyki do pielęgnacji.

W torbie do szpitala powinny znaleźć się:

  • dwie koszule nocne,
  • jedna luźna koszula lub tunika do porodu,
  • kapcie i szlafrok,
  • dwa ręczniki,
  • podstawowe przybory higieniczne,
  • kosmetyki do pielęgnacji,
  • siateczkowe majtki (6 par),
  • grube podpaski,
  • wkładki laktacyjne,
  • biustonosze do karmienia piersią.

Dla maluszka zabierz ze sobą 3 komplety ubranek (zestaw powinien składać się ze śpioszków, body, skarpetek i czapeczki bez wiązania). Przydadzą Ci się również pieluchy tetrowe, pieluchy jednorazowe, krem przeciwko odparzeniom i mały ręcznik. Nie zapomnij także o ubraniach dla siebie i dziecka na wyjście ze szpitala.

Zadbaj o ciało i umysł

Pamiętaj, że poród jest dla ciała bardzo dużym wysiłkiem. Warto zatem pomyśleć o jego odpowiednim przygotowaniu. Dobrze, jeżeli zadbasz o codzienną aktywność fizyczną. Oczywiście powinna być ona dopasowana do twojego stanu i samopoczucia. Nie trzeba wiele – możesz spacerować, pływać, jeździć na rowerze stacjonarnym lub gimnastykować się w domu. Ciężarnym zalecane są ćwiczenia rozciągające i rozluźniające. Wybór najlepszej aktywności możesz skonsultować z lekarzem.

Przygotowania do porodu powinny obejmować także naukę technik relaksacyjnych i sposobów radzenia sobie ze stresem. Pomogą Ci ćwiczenia oddechowe lub medytacja. Dzięki nim zmniejszysz poziom napięcia emocjonalnego związanego z hospitalizacją i porodem.

undefined