Bez kategorii

Inteligentny dom – gadżety, które warto rozważyć

Inteligentny dom - gadżety, które warto rozważyć

Inteligentne rozwiązania to obecnie największy trend, jeśli chodzi o zarządzanie urządzeniami i sprzętem w naszych domach. Chcemy ułatwić sobie wykonywanie codziennych czynności poprzez ich automatyzację, ale również pragniemy zwiększyć bezpieczeństwo, wykluczając czynnik ludzki. Podpowiadamy, jakie gadżety warto mieć w swoim domu, aby poprawić komfort i bezpieczeństwo na co dzień.

Inteligentny dom - gadżety, które warto rozważyć

Odkurzacz bezprzewodowy – robot sprzątający

Jednym z absolutnych hitów wśród gadżetów inteligentnych jest autonomiczny robot sprzątający. Jeszcze kilka lat temu takie urządzenie znane było jedynie z filmów, dziś już coraz więcej osób zastępuje nim tradycyjny odkurzacz. Robot sprzątający to niewielkich rozmiarów gadżet, zazwyczaj w formie grubego talerza, który zasilany jest baterią ładowaną w specjalnej bazie. Wystarczy włączyć odkurzacz, a ten sam zacznie odkurzać przemieszczając się po wyznaczonym obszarze. Jest on w stanie odkurzać nie tylko płytki czy panele, ale również wykładziny dywanowe, omija przy tym napotkane przeszkody. Co ciekawe, takiego robota można również zaprogramować na wykonywanie czynności w określonym czasie. Nie musimy więc fizycznie go włączyć, aby rozpoczął on pracę. Dostępne obecnie na rynku roboty, jak na przykład odkurzacz bezprzewodowy Xiaomi, to nowoczesne urządzenia całkowicie autonomiczne. Człowiek jest im potrzebny jedynie do uruchomienia lub zaprogramowania pracy, a także do usunięcia śmieci ze zbiornika.

Asystent głosowy

Kolejnym gadżetem, który jest niezwykle przydatny w inteligentnie zarządzanym domu jest asystent głosowy. Za pomocą tego niewielkich rozmiarów urządzenia możemy zarządzać urządzeniami z nim połączonymi za pomocą komend głosowych. Włączanie lub wyłączanie telewizora, czajnika bezprzewodowego, radia, lampki – takie czynności możemy wykonać nie ruszając się z miejsca! Asystent głosowy potrafi także odpowiadać na nasze pytania, podawac nam informacje, których potrzebujemy, takie jak temperatura powietrza, natężenie ruchu na drodze i wiele innych.

Czujnik ruchu

Inteligentny czujnik ruchu to urządzenie, które wykrywa ruch w domu czy na dworze. W zależności od rodzaju czujnika wykrycie ruchu może powodować zapalenie światła, uruchomienie kamery czy otwarcie drzwi. Nowoczesne czujniki ruchu zarządzane są z poziomu aplikacji w telefonie. Dzięki temu, będąc poza domem, możemy otrzymywać komunikaty, jeśli czujnik wykryje ruch, a także otrzymać bezpośredni zrzut z kamery, co spowodowało jego włączenie.

Sterowanie roletami

Rolety zewnętrzne mają za zadanie chronić przed światłem, a także zabezpieczać okna i drzwi przed włamaniem. Automatyczne sterowanie nimi zdecydowanie ułatwia nam pracę, zwłaszcza, jeśli mamy w domu dużo okien. Możemy również, za pomocą aplikacji, wygodnie zaprogramować ich pracę w zależności od naszych potrzeb. Mogą one na przykład automatycznie się podnosić o określonej godzinie czy przy określonym natężeniu światła. Możemy również opuścić lub podnieść je zdalnie w dowolnym momencie, na przykład wówczas, gdy zaistnieje jakieś zagrożenie.

Kamery

Kamery zewnętrzne i wewnętrzne to sposób na to, aby zapanować nad bezpieczeństwem w naszym domu. Wewnętrzne kamery przydają się także, gdy posiadamy w domu czworonogi i pozostawimy je same w domu. Dobrej jakości obraz z kamery może nam pomóc w zidentyfikowaniu złodzieja, który próbował wedrzeć się na naszą posesję. Jednym słowem tego rodzaju urządzenia mają bardzo szerokie zastosowanie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz naszego domu.

Stacja meteorologiczna

Ostatni z gadżetów, który chcemy wymienić, to domowa stacja meteorologiczna, pozwalająca precyzyjnie mierzyć temperaturę wewnątrz i na zewnątrz domu, ciśnienie, siłę wiatru czy wilgotność. Nowoczesne urządzenia umożliwiają również estymowanie przyszłych warunków biometeorologicznych na podstawie zdiagnozowanych zjawisk, co przydaje się zwłaszcza osobom planującym prac w terenie.

Powyższe gadżety w prosty i szybki sposób pozwolą nam podnieść komfort życia oraz zwiększyć bezpieczeństwo w naszym domu, a także wokół niego.