Elementy fototrawione – jak je formować?

Czym wycinać elementy fototrawione?
Jeśli postanowisz wzbogacić swój model o elementy fototrawione, musisz też wiedzieć, jak się z nimi obchodzić. Z uwagi na to, że dodatkowe blaszane części są niewielkie i dość delikatne, wymagają one specjalnego traktowania. W jaki sposób najlepiej wycinać je z ramek? Mamy dla ciebie parę cennych wskazówek!
Do wycinania tych niewielkich, blaszanych części potrzebne ci będzie ostre, wąskie i bardzo precyzyjne ostrze. W tym celu doskonale sprawdzi się skalpel modelarski. Ważne jest też to, na czym będziesz wycinać elementy fototrawione – podłoże powinno być odpowiednio twarde. Możesz wykorzystać szybę, kawałek twardego plastiku, starą, niepotrzebną płytę CD lub kawałek grubszej płyty HIPS. Każdy z tych tworzyw jest wystarczająco twarde, abyś mógł komfortowo wycinać poszczególne części fototrawione z ramek.
Jak wycinać elementy fototrawione?
Kolejnym istotnym aspektem przy wycinaniu takich elementów, jest dołożenie wszelkich starań, aby cięcie wykonywać możliwie jak najbliżej wycinanego elementu. Im bliżej blaszki będziesz ciął, tym większe szanse, że po wszystkim dana część nie będzie wymagała dodatkowej obróbki. Miej na uwadze, że, szczególnie w przypadku niewielkich i delikatnych elementów w małej skali, próba skorygowania ich za pomocą pilnika może okazać się dość skomplikowana. Postaraj się więc w miarę możliwości wycinać części fototrawione tak, aby uniknąć ryzyka ich późniejszej obróbki.
Pamiętaj, aby zachować szczególną ostrożność podczas przecinania ostatniego łączenia elementu fototrawionego z ramką. Najlepiej, abyś na tym etapie delikatnie docisnął wykrajany element palcem, tak aby unieruchomić wycinaną blaszkę. Takie zabezpieczenie da ci gwarancję, że po przecięciu ostatniego łączenia dany element fototrawiony znajdziesz nigdzie indziej, jak po prostu na opuszce twojego palca. Teraz pora na obejrzenie go z obu stron i upewnienie się, czy wymaga jakiejś korekty. Jeśli nie, pora na odpowiednie wygięcie danego elementu i przytwierdzenie go do modelu.
Artykuł powstał przy współpracy z: https://www.mojehobby.pl