Dlaczego warto uprawiać sport?
Kiedy z zimowego letargu przechodzimy w bardziej wiosenne klimaty, wielu z nas staje przed dylematem, czy zintensyfikować podejmowane przez siebie formy aktywności ruchowej, lub, mówiąc nieco prościej i wyrażając się bardziej kolokwialnym językiem, czy po prostu warto zacząć się więcej ruszać. Tym bardziej dobrze jest uświadomić sobie, jak szalenie pozytywny wpływ na organizm każdego z nas ma uprawianie sportu. W ramach dzisiejszego artykułu odpowiedzmy sobie zatem na pytanie, dlaczego w ogóle należy uprawiać którąś z dostępnych, popularnych dyscyplin sportowych? Zapraszamy przy tym oczywiście nie tylko do wnikliwej lektury przedmiotowego artykułu, ale również własnych przemyśleń na tym bez wątpienia ciekawym polu! Miłego czytania!
Zacznijmy od tego, że uprawiając sport, chociażby tylko w zakresie i formie czysto amatorskiej (nikt bowiem nie mówi tu od razu o sprofesjonalizowanym sporcie, wymagającym nierzadko wieloletnich poświęceń, kompleksowego treningu, jak i niebagatelnych, wyrażonych często w pięciocyfrowych i wyższych sumach nakładów pieniężnych, nie wspominając już o rozlicznej konieczności posiłkowania się wsparciem hojnych sponsorów!), możemy nawiązać wiele nowych znajomości z osobami, które podzielają nasze poglądy w zakresie metod i sposobów na aktywne spędzanie wolnego czasu! W dzisiejszych czasach, wypełnionych alienacją we własnych bańkach informacyjnych, mieszkaniach, wyzwaniach zawodowych z którymi startami się mierzyć coraz częściej w trybie „home office”, tego typu socjalizacja przez sport jest dosłownie bezcenna! Kto wie, może to właśnie w gronie rowerzystów – zapaleńców (dodajmy ponownie, amatorów!) znajdziemy serdeczne dusze, które nie tylko pomogą nam dobrać odpowiednie akcesoria rowerowe, ale z którymi również będziemy mogli przez długie lata zwyczajnie kolegować się i rozmawiać na wiele, wiele tematów!
Inny argument przemawiający za tym, że zdecydowanie warto uprawiać sport jest oczywiście z gatunku tych „pro-zdrowotnych”. O ile w ramach poprzedniego akapitu omówiliśmy głównie korzyści o charakterze społeczno-psychologicznym (nowe znajomości, rozwijanie umiejętności komunikacji oraz umiejętności interpersonalnych), o tyle teraz warto przypomnieć powszechnie znane kwestie. Mianowicie, regularne uprawianie sportu (chociażby tylko pół godzinny dziennie albo trzy razy w tygodniu przez jakieś półtora godziny rozsądnie zaplanowanego i skonsultowanego treningu) skutecznie przyczynia się do polepszenia kondycji, zbudowaniu odpowiedniej tężyzny fizycznej, jak również do umocnienia dobrego nastroju. Warto zatem ćwiczyć również, a może wręcz przede wszystkim, dla samego siebie! Jest to szczególnie istotne w czasach, gdy nadwaga staje się wprost problemem globalnym, za jej konsekwencje okazały się zgubne dla naprawdę wielu z nas!