Dlaczego ubezpieczenie w razie choroby jest istotne?
Stabilizacja finansowa jest czymś, o czym każdy z nas marzy, jednak bardzo ciężko jest ją uzyskać i utrzymać. Sytuacja na rynku pracy bywa trudna, więc zachowanie pracy, nawet mając pełny etat, nie jest wcale pewnikiem. Nagła choroba lub wypadek mogą dodatkowo złośliwie pokrzyżować nawet najlepsze plany, sprawiając, że dotychczasowa stabilizacja ekonomiczna stanie się odległym wspomnieniem, a zastąpi ją wizja ubóstwa. Jak się przed tym skutecznie ochronić?
Czy możesz się uchronić od choroby?
Z pewnością warto dbać o swoje zdrowie na co dzień, zdrowo się odżywiając, unikając używek, aktywizując się fizycznie i regularnie badając. To na pewno pomoże zminimalizować ryzyko wystąpienia niektórych chorób przewlekłych lub innych, wynikających z niewłaściwie prowadzonego trybu życia. Jednak jest całe mnóstwo chorób, które atakują nawet ludzi dbających o higieniczny tryb życia. Dodatkowo prawdziwym zagrożeniem dla życia i zdrowia są różne wypadki, które już zupełnie nie zależą od tego, jak bardzo zdrowy tryb życia się prowadzi. Te zaś są w stanie bardzo poważnie zaszkodzić pozycji ekonomicznej każdego pracującego człowieka. Ubezpieczenie w razie choroby to najskuteczniejszy środek zaradczy, o którym powinna pomyśleć każda pracująca osoba, dla zabezpieczenia przyszłości własnej oraz osób, które ma na utrzymaniu.
Dlaczego ubezpieczenie jest takie ważne?
Nawet osoby, których budżet domowy wystarcza na wszystkie bieżące potrzeby i niektóre zachcianki, mogą znacząco odczuć brak jednego z dochodów w rodzinie, gdy zarabiająca dotychczas osoba zachoruje na tyle poważnie, że nie będzie w stanie zarabiać. Ubezpieczenie obowiązkowe pozwalające na wypłatę chorobowego lub otrzymywanie renty to ważna rzecz, jednak zapewniająca zabezpieczenie jedynie części dotychczasowego dochodu. Należy pamiętać, że w przypadku choroby lub kalectwa jednej osoby w rodzinie wydatki domowego budżetu nie maleją, ale drastycznie rosną. Pojawiają się nowe koszty – leczenie w szpitalu, dojazdy do specjalistycznych placówek, pobyty opiekunów w hotelach na czas hospitalizacji. Oprócz tego oczywiście dochodzą koszty leków, prywatnych wizyt, badań, rehabilitacji… Ubezpieczenie w razie choroby jest polisą zawieraną jako dodatek do ubezpieczenia oszczędnościowego lub na życie. Zapewnia ono szeroki zakres ochrony, aż na 54 różne jednostki chorobowe. Pozwala zabezpieczyć własną przyszłość w sytuacji, gdyby doszło do zachorowania na jedną z nich – lub nawet kilka.
Czy opłaca się zawrzeć ubezpieczenie od choroby?
Pomimo pozornego zdrowia, jakie odczuwa się w danym momencie, nikt nie może mieć pewności, czy stan ten utrzyma się przez resztę jego życia. Istnieje mnóstwo chorób, które przez wiele lat postępują, nie dając objawów, a gdy zaostrzą się – wykluczają chorego z aktywności zawodowej. Jest to sytuacja szczególnie trudna dla osób samozatrudnionych lub pracujących na umowach-zleceniach, które niestety pozwalają zarabiać tylko tak długo, jak długo wykonuje się pracę. Ubezpieczenie w razie choroby to polisa, na którą składki są relatywnie niewielkie. Poświęcając część swoich zarobków w czasie, gdy ma się możliwość zarabiania, na to, aby opłacić polisę, jest doskonałą inwestycją w przyszłość własną i najbliższych – i w dodatku nieobciążającą zanadto domowego budżetu. W sytuacji zachorowania na jedną z 54 wymienionych w polisie chorób można natomiast otrzymać nawet 350% sumy ubezpieczenia – jest to maksymalna kwota wypłaconych świadczeń. To suma, która pozwoli opłacić rehabilitację, leki, a przy tym nie obciąży domowego budżetu, który przecież pozostaje uszczuplony o jeden dotychczasowy dochód. Wykupując ubezpieczenie w razie choroby jako dodatkową opcję do ubezpieczenia na życie lub ubezpieczenia oszczędnościowego, można spać o wiele spokojniej. Nie należy też takiej formy zabezpieczenia traktować jak dodatkowego wydatku dla budżetu domowego, lecz wręcz przeciwnie – jako inwestycję i sposób na oszczędzanie pieniędzy. Oby mimo wszystko nie doszło jednak do konieczności jego wykorzystania!