Główna, Poradniki, Prasówki

Czym są kryptowaluty i jak działają?

Czym są kryptowaluty i jak działają?

Są zwolennicy i przeciwnicy kryptowalut oraz osoby takie, które nie mają zielonego pojęcia o nich. Jednak ta ostatnia grupa z roku na rok się pomniejsza, gdyż o kryptowalutach jest głośno nie tylko w Internecie, ale również i w telewizji, radiu. Jednak, jeśli jest jeszcze ktoś, kto nie wie co kryje się pod pojęciem kryptowaluta to niech zapozna się z owym artykułem.

Inwestycja w kryptowaluty sprawiła, że nie jedna osoba zarobiła nie małe pieniądze, lecz inwestując w nie musimy się liczyć z faktem, iż sprawa może mieć się odwrotnie, czyli jesteśmy w stanie stracić bardzo dużo funduszy. Jednak miłośnicy kryptowalut uważają, że jest to rodzaj pieniądza przyszłości, który będzie pełnił rolę wirtualnego złota. Natomiast przeciwnicy twierdzą, iż są to bezużyteczne aktywa, piramidy finansowe. W Internecie możemy natknąć się na jednostronne treści, które namawiają do skorzystania nie koniecznie z wartych uwagi usług. Nie każdy z nas jest więc w stanie dokonać oceny, czy jest to odpowiednia forma inwestycji. Jak zacząć z kryptowalutami naszego portfela przy użyciu giełdy wykonać poprawnie?

Kryptowaluty – czym się charakteryzują takie aktywa?

O tym, czym są kryptowaluty po części mówi nam już ich sama nazwa. Wskazuje ona na to, iż mamy styczność z kryptografią oraz różnegotypu walutami. Są to waluty specyficzne, bo istnieją jedynie w postaci cyfrowej. Owe monety, które możemy nabyć korzystając z dostępnych automatów obecnie są bezwartościowe. Mimo wszystko na rynku pojawia się coraz większa ilość firm, które decydują się na wprowadzenie metody płatności z wykorzystaniem kryptowalut. Równoznaczne jest to, z tym że za dany produkt lub daną usługę jakie są oferowane przez Internet możemy zapłacić korzystając z portfela np. z bitcoinami. Co więcej, mając dostęp do określonego portfela poprzez bezpośredni adres możemy z łatwością określoną ilość kryptowaluty przesłać koledze.

Istnieje jednak problem, że obecne mało kto korzysta z kryptowalut jako z funkcji płatniczych. Każdy inwestując w określoną wirtualną walutę w najbardziej korzystnych momentach skupuje ją, a następnie sprzedaje mając zyski lub straty w złotówkach, dolarach, czy też euro. Wszystkie te transakcje przebiegają przy użyciu giełdy oferowanej przez wybraną przez nas firmę.

Jak działają kryptowaluty – technologia oraz kopanie

Zacznijmy od faktu, iż praktycznie każda kryptowaluta korzysta z tej samej technologii, którą jest system oparty na blockchainie (łańcuchu bloków). Jest to publiczny rejestr transakcji funkcjonujący w ramach danej sieci kryptowaluty, który pozwala na wykonywanie działań, jakie są weryfikowane i szyfrowane przy wykorzystaniu kryptografii, czyli skomplikowanych działań matematycznych. Istnieje jednak pewne ryzyko, gdyż możemy być ofiarami oszustwa dlatego, że nie ma pośredników kontrolujących transakcje przychodzące i wychodzące. Omijając więc zabezpieczenia możemy dowolną ilość kryptowaluty przesłać lub komuś zabrać.

Ryzyko związane z inwestycjami w kryptowaluty

Kryptowaluty przyciągają do siebie ludzi poprzez ogromny wzrost lub spadek cen, gdyż mniej więcej wiadomo, kiedy należy daną wirtualną walutę zakupić, a kiedy sprzedać. Z owych wahań na giełdach korzystają osoby mające podpisany kontrakt z określoną firmą polegający na tym, że jeśli pewne działania sprawią, iż dojdzie do ogromnego zysku to wypłacana jest widniejąca w umowie kwota w formie wynagrodzenia za zlecenie. Warto jednak zapoznać się z pojęciem, jakim jest bańka. Stwierdzenie to oznacza, iż gwałtowny wzrost z tygodnia na tydzień równoznaczny będzie z tym, że za jakiś czas dojdzie do nagłego spadku wartości np. bitcoina. Obserwując jednak giełdy i śledząc wykresy jesteśmy w stanie wywnioskować, że co jakiś czas pojawiają się tak zwane małe bańki, czyli okres, kiedy dana kryptowaluta stoi w miejscu nie spadając, ani nie wzrastając.

Rynek kryptowalut, a bezpieczeństwo

Niezależnie na jakich zasadach zamierzamy inwestować w kryptowaluty to warto zaznaczyć, że rynek wirtualnych walut jest wciąż młody i niedojrzały, gdyż dochodzi do pewnych sytuacji, które mało, kiedy lub wcale nie mają miejsca w przypadku zwykłych giełd.  Całość nie jest kontrolowana przez międzynarodowe instytucje, a także nie obowiązują tutaj ściśle określone przepisy, które sprawiałby, że możemy się czuć jak najbardziej bezpieczni. W przyszłości na pewno każdy z nas słyszał o sytuacji, w której z dnia na dzień znikały z rynku różnegotypu giełdy kryptowalut. Dzisiaj dba się w owych serwisach o bezpieczeństwo jednak mimo wszystko należy każdą z giełd traktować jako platformę do handlu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *