Czym są agregaty prądotwórcze?
Prąd dla większości urządzeń jest niczym tlen dla ludzi. Nie mogą bez niego funkcjonować. W obecnych czasach jesteśmy wręcz uzależnieni od stałego dostępu do prądu. Każda przerwa w jego dostępie powoduje liczne komplikacje, a w skrajnych przypadkach może być wręcz groźna dla naszego życia i zdrowia. Zakłady przemysłowe, szpitale nie mogą sobie pozwolić na choćby krótkie okresy bez prądu. Co jednak zrobić, jeśli z przyczyn nadzwyczajnych jak awaria wywołana np. burzą następuje przerwa w dostępie do prądu? Wówczas z pomocą przychodzą agregaty prądotwórcze. Co warto o nich wiedzieć? O tym piszemy poniżej.
Co oferują agregaty prądotwórcze?
Zespoły prądotwórcze jako dodatkowe źródło zasilania
Na co zwracać uwagę wybierając agregat?
Ile kosztuje agregat prądotwórczy?
Co oferują agregaty prądotwórcze?
Agregaty umożliwiają generowanie prądu elektrycznego w sytuacjach awaryjnych lub w miejscach, gdzie dostęp do prądu jest utrudniony. Przykładowo szpital, fabryka muszą mieć zapewnioną alternatywę na wypadek przerwy w dostępie prądu, a koncert plenerowy, który odbywa się z dala od źródeł energii, będzie potrzebował agregatów to wytworzenia prądu już na miejscu.
Zespoły prądotwórcze jako dodatkowe źródło zasilania
Niejednokrotnie funkcja, jaką sprawuje budynek np. szpital jest tak istotna, iż już na etapie jego budowy planuje się stworzenie awaryjnego źródła zasilania. Zespoły prądotwórcze posiadają moc od kilku kVA do 6 MVA, co pozwala uniezależnić się od energii elektrycznej w razie awarii trwającej wiele godzin. Obiektami, w których na stałe instaluje się zespoły prądotwórcze są, oprócz wspomnianych wcześniej szpitali obiekty handlowe, banki, sieci telekomunikacyjne oraz metro. Zespół taki składa się z generatora (prądnicy), silnika spalinowego, regulatora prędkości obrotowej i napięcia oraz układu sterowania i rozruchu. Więcej szczegółów dostępnych jest na stronie https://eneria.pl/oferta/agregaty/
Na co zwracać uwagę wybierając agregat?
Pierwszym krokiem powinno być określenie, jakiej mocy potrzebujemy do zasilenia wszystkich posiadanych urządzeń. Im jest ich więcej, tym większy agregat będzie potrzebny. Dodatkowo nie warto wybierać urządzeń najsłabszych, gdyż agregat potrzebuje więcej mocy na sam rozruch urządzeń.
Drugą kwestią, którą należy rozważyć to, jaki agregat potrzebujemy – przenośny czy stacjonarny. Przenośny zapewnia dużą swobodę w przemieszczaniu i świetnie sprawdzi się w firmie budowlanej, która potrzebuje prądu
na placu budowy na kilka, kilkanaście dni, a następnie można urządzenie przewieść w nowe miejsce.
Agregat stacjonarny to rozwiązanie dedykowane zakładom produkcyjnym, szpitalom itp.
Ile kosztuje agregat prądotwórczy?
Rozpiętość cen urządzeń jest duża i zależy bezpośrednio od mocy i funkcji urządzenia. Najtańsze agregaty jednofazowe nabędziemy już za ok. 3 tys. zł. Ceny tych najbardziej zaawansowanych przekraczają 30 tys. zł. Oczywiście ostateczny wybór urządzenia dobrze jest skonsultować z profesjonalnym doradcą, który oceni nasze potrzeby i dobierze właściwe urządzenie.