Czy Twój adres IP przecieka?

Internet jest obecnie jednym z najpotężniejszych mediów na świecie. Swoją popularnością znacznie przyćmił telewizję czy radio, nie wspominając już o prasie. Nic więc dziwnego, że coraz chętniej, nowi użytkownicy dołączają do sieci, która również niesie za sobą wiele zagrożeń. Okazuje się, że Internet staje się domem nie tylko dla typowych użytkowników, ale także dla coraz większej ilości oszustów, naciągaczy i wyłudzaczy, którzy jedynie czekają na jeden nieostrożny ruch z naszej strony. Mimo stale podwyższanych zabezpieczeń, wciąż nie udaje się wyeliminować wszystkich zagrożeń, a tym samym sprawić, by użytkownicy byli w pełni zabezpieczeni. Okazuje się również, że odpowiedni poziom ochrony, mogą zapewnić sobie sami użytkownicy, jeśli tylko tego chcą. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny jest adres IP i jak istotne jest jego zabezpieczenie. Czy więc Twój adres IP przecieka?
Czym jest adres IP?
W pierwszej kolejności należy dowiedzieć się czym tak w zasadzie jest adres IP. Otóż jest to skrót od angielskich słów Internet Protocol. Jest to liczba nadawana fizycznym urządzeniom lub urządzeniom wirtualnym, ich grupie, a nawet całej sieci komputerowej. Jest on przede wszystkim wykorzystywany do identyfikacji poszczególnych urządzeń podłączonych do sieci, a także umożliwienie komunikacji pomiędzy nimi. Należy wiedzieć, że adres IP może być zarówno stały jak i dynamiczny. W przypadku dynamicznego adresu IP, za każdym razem do komputera przypisywana jest inna liczba, gdy ten ponownie łączy się z Internetem. IP w tym wypadku może być także nadane po upływie określonego czasu. Stały adres IP z kolei nigdy nie ulegnie zmianie. Kolejno adresy IP można rozróżnić ze względu na to czy są publiczne czy prywatne. Publiczny adres IP jest dość niebezpieczny, gdyż może zobaczyć go każdy użytkownik, który podłączony jest do sieci, nie ma też ograniczenia co do komunikacji z danym urządzeniem. Prywatny adres IP z kolei zapewnia Ci anonimowości i bezpieczeństwo, czyli to co jest najważniejsze dla użytkowników sieci. Nie mniej jednak ogranicza on także komunikację i interakcje z innymi urządzeniami w sieci. Oznacza to nic innego jak to, że dostęp do części usług czy nawet serwisów może być nieco utrudniony. Dla urządzenia można ustawić także dedykowany adres IP, który zostaje przypisany nam- jako użytkownikom na własność. Tego typu rozwiązanie pozwala znacznie łatwiej uzyskać certyfikat SSL i jest szczególnie polecane dla witryn internetowych czy internetowych sklepików prowadzących działalność. Pomaga to jednocześnie o wiele lepiej wypozycjonować daną stronę w wyszukiwarce Google. Nie mniej jednak nie zależnie od tego, jaki typ adres IP będzie miało twoje urządzenia, procedura namierzania do kogo należy dany smartfon czy laptop jest podobna i została ona opanowana do perfekcji przez hackerów i internetowych naciągaczy.
Czy Twój adres IP przecieka?
Jak już wspomnieliśmy, po adresie IP bardzo łatwo namierzyć użytkownika danego urządzenia. Istnieje wiele sposobów by zlokalizować położenie graficzne, z wykorzystaniem samego adresu IP. Najbardziej zaawansowani oszuści, są nawet wstanie ustalić imię, nazwisko, a także inne wrażliwe dane użytkownika, wykorzystując najbardziej zaawansowane i najbardziej skomplikowane procedury. Oznacza to, że jeśli Twój adres IP przecieka, stajesz się automatycznie niezwykle łatwym „kąskiem” dla tych, co polują na dane, a także na użytkowników. Nie da się ukryć, że sieć nie jest wolna od tego typu przestępstw, a co więcej namierzanie osób je popełniających jest dla policji niezwykle skomplikowane i często nie kończy się to sukcesem. Jeśli więc chcesz być pewny, że podjąłeś wszystkie wymagane kroki, które zapewnią Ci bezpieczeństwo, a także anonimowość w sieci, po pierwsze powinieneś sprawdzić czy twój adres IP nie przecieka. Najlepiej tego dokonać za pomocą VPN testing. Test VPN dostarczy Ci informacji na temat tego, czy dane i lokalizacja użytkownika są ujawnione. Możesz zrobić to za darmo na stronie: vpntesting.com, gdzie również dowiesz się więcej na temat tego, jak zabezpieczyć swoje urządzenie.