Wybór zawodu to decyzja, przed którą stają młodzi ludzie wybierający dalsze etapy swojego kształcenia. Minęły jednak czasy, gdy decydując się na określoną profesję, było się niemal pewnym, że to zawód na całe życie. Trudno spotkać dziś 30- czy 40-latka, który od początku związany jest z jednym pracodawcą, jeszcze rzadziej takiego, który pracuje na tym samym stanowisku.

Dziś liczy się elastyczność. Otwarty polski i europejski rynek pracy, a także łatwy dostęp do wiedzy umożliwiają poszerzanie kompetencji, a nawet całkowite przebranżowienie! Dlatego przed wyborem nowego zawodu staje też spora grupa osób nieusatysfakcjonowanych swoją dotychczasową sytuacją.

Zmiana może być świetnym remedium na wypalenie zawodowe, brak perspektyw rozwoju czy niezadowalające warunki finansowe, ale bywa i tak, że o konieczności wyboru nowego zawodu decydują czynniki zewnętrzne. Jakie? M.in. postępująca w szybkim tempie automatyzacja procesów i wymieranie niektórych zawodów, zmiany ekonomiczne i decyzje polityczne – jak zamrożenie części gałęzi gospodarki w czasie pandemii koronawirusa.

Niezależnie od tego, jakie masz motywacje, wybór profesji należy dobrze przemyśleć. Czym się kierować? Kwestia zainteresowania a wybór zawodu jest niezwykle istotna, ale jak znaleźć profesję, która daje możliwość życia na dobrym poziomie, a jednocześnie sprawi, że będziesz robić w pracy to, co lubisz?

Wybór zawodu – jak to zrobić? Czym się kierować?

Mama nalega, by syn został lekarzem, tata wolałby mieć w rodzinie kolejnego prawnika, a młody człowiek ma typowo artystyczną duszę i kocha muzykę. To nierzadkie sytuacje i bywa, że głównym wyznacznikiem kierunku studiów jest nacisk rodziny. Niekoniecznie taki wybór będzie dobry. Trudno bowiem osiągać sukcesy w czymś, co nie sprawia radości. Czym się zatem kierować przy wyborze?

Dobrze jest zacząć od określenia, jakie są Twoje zainteresowania, gdzie w życiu zawodowym widzisz się za 5 czy 10 lat i jak chcesz pokierować karierą. Warto stawiać sobie ambitne plany, analizując przy tym, czy masz szansę je osiągnąć. Możesz zastanowić się, jak powinno wyglądać Twoje wymarzone stanowisko, jakie korzyści finansowe przynosić, czy zależy Ci na elastycznych godzinach pracy albo trybie home office, czy jesteś gotowy/gotowa na podróże służbowe itd. Sprawdź, czego wymagają i co oferują pracodawcy na określonym stanowisku. W tym celu przejrzyj ogłoszenia na portalu pracy, np. na praca.pl, gdzie znajdziesz zawsze aktualne i sprawdzone propozycje. Szukaj ofert pracy w wybranych wstępnie zawodach. Dzięki temu ocenisz, jakie kwalifikacje musisz zdobyć, czego się nauczyć.

Bezpłatną pomoc w wyborze zawodu uzyskasz też w Powiatowym Urzędzie Pracy, gdzie pracują doradcy zawodowi. Spojrzenie na Twoje oczekiwania, ale też kompetencje, cechy osobowościowe itd. okiem specjalisty, może ułatwić Ci obiektywną ocenę szans w danym zawodzie. Doradcy często korzystają z narzędzi diagnostycznych takich jak test predyspozycji zawodowych czy testy osobowości zawodowych Johna Hollanda. Różnego rodzaju bezpłatne narzędzia znajdziesz też w internecie.

Przy wyborze zawodu warto zastanowić się również, czy jest on perspektywiczny. Trudno znaleźć dziś ogłoszenia o pracę dla grawerów, garncarzy czy parasolników. To oczywiście nieco przejaskrawione przykłady, niemniej opłaca się poszukać takiego zawodu, który cieszy się zapotrzebowaniem pracodawców. Informacje o tym, jakich specjalistów brakuje w Polsce, w poszczególnych województwach i powiatach, znajdziesz na przykład w badaniu Barometr zawodów. 

Jak i gdzie szukać pracy w internecie?

Ogłoszenia zamieszczane są na wielu stronach. Bardzo pomocny w szukaniu pracy będzie portal rekrutacyjny dający dostęp do dużej bazy ofert i możliwość korzystania z narzędzi ułatwiających wysyłanie aplikacji. Warto skorzystać ze wspomnianego wyżej serwisu praca.pl Oferty pracy są tu pogrupowane wg regionów i obszarów zawodowych. Możesz je filtrować, wyświetlając wyłącznie propozycje pracy na danym stanowisku czy kilku stanowiskach. To ułatwia wybór. Przez stronę można także aplikować. Po założeniu darmowego konta otrzymuje się dostęp do profilu kandydata, kreatora CV, job alertu itd. Zgłoszenia wyślesz z dowolnego urządzenia, zawsze mając pod ręką Twoje dokumenty aplikacyjne – na laptopie, tablecie czy smartfonie.