Rozpoczynasz swoją przygodę z jogą? Zatroszcz się więc o to, aby pierwsze sesje przebiegały bezpieczne i komfortowo – zwłaszcza jeśli naukę podstawowych asan rozpoczynasz samodzielnie. Zacząć warto od wyboru właściwej maty do jogi.

Rozpoczynasz swoją przygodę z jogą? Zatroszcz się więc o to, aby pierwsze sesje przebiegały bezpieczne i komfortowo – zwłaszcza jeśli naukę podstawowych asan rozpoczynasz samodzielnie. Zacząć warto od wyboru właściwej maty do jogi. 

Na samym początku warto pamiętać, że najważniejsze wyposażenie do ćwiczeń powinna stanowić dobra mata do jogi. Wybierając dla siebie matę warto zwracać uwagę na kilka czynników, takich jak preferowany styl praktyki, tryb ćwiczeń oraz grubość naszej podkładki. Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć przed dokonaniem zakupu.

Jaka powinna być moja pierwsza mata do jogi

Pierwsza mata do jogi powinna być dobrana w taki sposób, aby ułatwiała wykonywanie poszczególnych asan, zapewniając jednocześnie wygodę i bezpieczeństwo. Mata stanowi bazę przy praktyce, ponieważ jest niezbędna dla zachowania równowagi w pozycjach stojących, amortyzuje stawy, a także izoluje ciało od twardego (a czasem także zimnego) podłoża.

  • Długość maty

Mata powinna być dłuższa o około 10 cm od naszego wzrostu, dzięki czemu przy wykonywaniu ćwiczeń zawsze będziemy mieli do dyspozycji nieco dodatkowego miejsca. 

  • Grubość maty

Najcieńsze maty (cieńsza niż 3 mm) to trwałe podkładki pod właściwą matę. Im materiał będzie grubszy (6 mm lub więcej), tym skuteczniej będzie amortyzował ciało i zabezpiecza kręgosłup przed kontaktem z twardym podłożem.

  • Ciężar maty

Jeśli będziemy przemieszczać się z matą, czyli np. zabierać ją ze sobą na zajęcia lub na wyjazdy, waga akcesorium okaże się dość istotna. Lżejsze maty do jogi (o wadze do 2,5 kg) można w miarę wygodnie przewozić na rowerze i transportować na ramieniu. Przy cięższych modelach (wykonanych np. z kauczuku) może być to już kłopotliwe.

  • Materiał z jakiego wykonano matę

Wreszcie – wybierać można spośród materiałów syntetycznych (z pianki i specjalnych mieszanek polimerowych) i naturalnych (jak kauczuk, korek bądź juta). Każdy materiał odznacza się nieco innymi właściwościami, co będzie miało znaczenie przy ćwiczeniach.

W ofercie Sklepu Jogina znaleźć można maty do jogi dedykowane zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych, wykonane z trwałych materiałów, które będą znakomitym wsparciem przy ćwiczeniach już od pierwszych sesji.

Maty do jogi z naturalnych surowców: wady i zalety

Wraz z rosnącą popularnością ruchu zero waste i ekologicznego stylu życia, coraz więcej osób poszukuje mat wykonanych z materiałów naturalnych, które mogą ulec naturalnej biodegradacji. Do tej grupy zaliczyć można maty wykonane z dodatkiem włókien juty, a także – zdecydowanie najpopularniejsze, maty wykonane z korka oraz z kauczuku. 

Maty korkowe do jogi charakteryzują się właściwościami antybakteryjnymi i nie zatrzymuje w sobie drobin kurzu dzięki czemu sprawdzają się dobrze dla alergików. To materiał antystatyczny. Korek zapewnia dobre podparcie, szczególnie przy intensywnych ćwiczeniach, ponieważ wilgoć pojawiająca się na skórze zwiększa tarcie. Podobnie działają maty kauczukowe do jogi, które dzięki swojej porowatej chronią przed poślizgnięciem się w czasie wykonywania asan. Kauczuk jest bardziej mięsisty i amortyzuje nieco lepiej niż korek, ale przy tym – szybciej się ściera, więc jest polecany do bardziej statycznych stylów jogi.

Syntetyczne maty do jogi: wady i zalety 

Syntetyczna mata do jogi to opcja przede wszystkim dla osób poszukujących sprzętu do wymagającej i dynamicznej praktyki. Materiały takie jak PVC, TPE, pianka EVA, PU czy guma są niezwykle trwałe. Ich powierzchnia jest gładka, odporna na ścieranie, zapewniają dobrą amortyzację dla ciała. Spośród takich modeli można postawić na cieńszą i lekką matę, która sprawdzi się jako akcesorium na zajęcia w studiu jogi. Dla osób poszukujących jeszcze lepszej przyczepności (np. przy bardzo wymagającym treningu) sprawdzi się mata wykończona dodatkowo warstwą mikrofibry.

Dobierając akcesoria do treningu jogi warto jednak brać pod uwagę to gdzie będziemy z niej korzystać (w domu czy poza nim) oraz jaki styl praktyki najbardziej do nas przemawia: statyczny styl Yin czy może dynamiczna Ashtanga lub Power Yoga? Sprawdź ofertę Sklepu Jogina, w której dostępne są maty do jogi, wykonane z materiałów syntetycznych oraz naturalnych – dopasowane do różnorodnych potrzeb.