Ławki żeliwne – świetny wybór do parku i ogrodu

W każdym parku znajdziemy ławki. Często sięgamy po nie również wtedy, kiedy urządzamy własny ogród. Obecnie producenci prześcigają się w kolejnych propozycjach. Ci, którzy szukają ławek naprawdę dobrej jakości powinni postawić na ławki żeliwne. Ich zakup to inwestycja na lata.

Gdzie sprawdzają się ławki żeliwne?

Odpowiedź jest bardzo prosta: tak naprawdę wszędzie. Początkowo wykorzystywane były wyłącznie przez zarządców parków. Dzisiaj coraz częściej dostrzec można je również w prywatnych ogrodach. Ławki żeliwne mogą stać zarówno w miejscach nie zadaszonych, jak i na tarasach oraz balkonach. Są więc niezwykle uniwersalne, co również przyczynia się do ich rosnącej popularności.

Jakie zalety mają ławki żeliwne?

Wspomnieliśmy, że ławki żeliwne są niezwykle uniwersalne. Nie jest to jednak ich jedyna zaleta. Żeliwo wykorzystywane do ich wykonania jest materiałem niezwykle trwałym i odpornym na działanie czynników zewnętrznych. To właśnie dlatego ławki żeliwne doskonale znoszą upływ czasu. Nie straszny im deszcz i śnieg. Nie ulegną zniszczeniu również na skutek działania promieni słonecznych czy niskiej temperatury. Nie trzeba ich chować na zimę, co jest niezwykle cenione zwłaszcza przez właścicieli ogrodów. Decydując się na ławki żeliwne, nie trzeba obawiać się tego, że szybko będą wymagały wymiany na nowe. Obecnie są to jedne z najtrwalszych ławek, jakie dostępne są w sprzedaży. Z ich kupnem nie ma najmniejszego problemu. Można kupić je zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i tych prowadzących sprzedaż internetową.

Dlaczego ławki żeliwne to dobry wybór do parków?

Ławki żeliwne są naprawdę ciężkie. Samodzielne ich przeniesienie z miejsca na miejsce jest naprawdę trudne. Cecha ta sprawia, że ławki żeliwne są odporne na działanie wandali i złodziei. Decydując się na nie, nie trzeba obawiać się, że zostaną ukradzione. Jest to bardzo trudne. Duża waga sprawia również, że takie ławki nie są podatne na podmuchy wiatru. Oprą się nawet największym wichurom.

Jak malowane są ławki żeliwne?

Obecnie w sprzedaży dostępne są ławki żeliwne malowane różnymi sposobami. Wyróżnia się ławki żeliwne malowane:

  • zanurzeniowo;
  • proszkowo.

Metoda zanurzeniowa jest jedynie powierzchowna. Oznacza to, że kolor może nie być trwały. Jeśli zależy nam na tym, aby ławka zachowała swój kolor przez wiele lat zdecydowanie lepiej postawić na model, który malowano proszkowo. Ta metoda gwarantuje również równomierne rozłożenie farby. Kupując ławki żeliwne, warto pamiętać, że różni je nie tylko metoda malowania. W sprzedaży dostępne są modele wykonane ręcznie, jak i te, które wykonane zostały maszynowo.

Ławki to jeden z ważniejszych rodzajów małej architektury. Wśród wielu rodzajów ławek znajdują się te żeliwne. Nie bez powodu są one dzisiaj uważane za jedne z popularniejszych. Doskonale znoszą upływ czasu, nie niszczeją pod wpływem deszczu, śniegu czy promieni słonecznych. Do tego są naprawdę ładne, a wielość wzorów sprawia, że każdy znajdzie odpowiednie dla siebie ławki żeliwne.