Skinny, mom jeans, a może straight leg? Który fason jeansów wybrać oraz czym charakteryzują się poszczególne ich rodzaje? Podpowiadamy, jakie fasony jeansów warto znać.

Jakie są fasony spodni jeansowych

Skinny

Jeansy te charakteryzują się wąskimi, obcisłymi na całej długości nogawkami. Tego rodzaju jeansy muszą być wykonane z tkaniny zawierającej w sobie elastyczny materiał, aby można je było wygodnie założyć i ściągnąć. Tylko wtedy będą one idealnie przylegać do ciała. Jeansy Skinny polecane są osobom szczupłym o proporcjonalnej sylwetce. Spodnie te idealnie podkreślają kształty, więc nie ukryjemy pod nimi żadnych mankamentów naszego ciała.

Slim

Kolejnym fasonem jeansów jest popularny Slim. Te spodnie również są dopasowane do sylwetki, natomiast nie są obcisłe, tak jak Skinny. Można nawet uznać Skinny za jeden z najpopularniejszych obecnie fasonów spodni damskich, które nazywane są potocznie rurkami. Polecane są one zgrabnym oraz szczupłym osobom i świetnie będą prezentować się niemal w każdej stylizacji, zarówno tej luźniejszej , jak i pół formalnej. Taki fason występuje między innymi w ofercie jeansów marki Big Star.

Straight

Za najbardziej uniwersalny fason jeansów uznaje się właśnie Straight. Charakteryzują się one prostą nogawką, która doskonale wysmukla nogi, nadając im odpowiednie proporcje. Za pomocą fasonu Straight można więc ukryć pewne mankamenty naszej sylwetki, takie jak zbyt obfite biodra lub wydatne łydki.

Wybierając fason Straight zyskujemy jeansy, które można z powodzeniem założyć do luźnych, miejskich stylizacji, jak i zestawić z bardziej eleganckimi elementami garderoby.

Bootcut

Jeansy Bootcut to z kolei fason charakteryzujący się lekko rozszerzoną u dołu nogawką, która przykrywa buty. Model ten idealnie zaprezentuje się na osobie wysokiej i szczupłej, gdyż dolna część nogawki optycznie skróci sylwetkę. Jeśli natomiast niska kobieta założy spodnie Bootcut z nieco dłuższą nogawką, która pokryje część obcasa, uzyska w ten sposób efekt optycznego wydłużenia sylwetki.

Boyfriend

Ten model jeansów jest popularny od kilku sezonów. Są to tzw. spodnie chłopaka, czyli luźne i sprawiające wrażenie trochę za dużych. Świetnie wyglądają w nich osoby wysokie i szczupłe. Natomiast niskie panie oraz te o nieco bardziej obfitych kształtach powinny unikać tego fasonu. Boyfriendy nadają się wyłącznie do luźnych stylizacji w konwencji “chłopczycy”. W niektórych przypadkach można je założyć również do szpilek, jednak na taki look mogą sobie pozwolić wyłącznie panie, które mają doświadczenie w tworzeniu nietuzinkowych stylizacji.

Flare

Kolejny fason jeansów to tzw. Flare, czyli spodnie o rozszerzanej nogawce. Choć z jednej strony fason ten może pomóc nam ukryć niektóre mankamenty naszej sylwetki, to z drugiej, może też je uwypuklić, na przykład poprzez optyczne dodanie centymetrów bądź objętości. Model ten dedykowany jest więc paniom, które doskonale czują, w jakiej konwencji mogą je zakładać oraz z jakimi elementami garderoby je łączyć, aby całość wyglądała modnie i ze smakiem.

Znając już podstawowe fasony jeansów możemy w łatwy sposób dopasować odpowiedni ich typ do naszej sylwetki.