Bezpieczne koszenie – jaką rolę pełnią kółka do kosiarek?”

Któż z nas nie lubi odpocząć z rodziną w pięknym parku, czy własnym zadbanym ogrodzie? Sekretem takich miejsc jest nie tylko odpowiedni dobór kwiatów, czy ozdób ogrodowych, ale także intensywnie zielony i gęsty trawnik. Zasługą utrzymania go w dobrym stanie jest jego prawidłowa pielęgnacja. Tylko właściwie skoszony trawnik stworzy przyjemny, zarówno dla naszych oczu jak i stóp, dywan. Systematyczne przycinanie trawnika pobudza źdźbła do wzrostu i blokuje rozwój chwastów, dzięki czemu cały sezon wiosenno-letni możemy cieszyć się urokiem miejsc, w których się znajduje.

Zasada bezpiecznego koszenia, o której często zapominamy

Zdarza się, że kupujemy najdroższe i najnowsze, dostępne na rynku urządzenia i narzędzia ogrodnicze, często jednak zapominamy o wykonywaniu regularnego przeglądu stanu technicznego lub wymianie czy reparacji niektórych niezdatnych już do użytku części. Takie sprawdzanie podzespołów maszyn pozwala na wykrycie wszystkich wyeksploatowanych już elementów, które podczas użytkowania mogłyby stać się problematyczne: narobić szkód lub wyrządzić krzywdę ogrodnikowi. Warto więc przyjrzeć się temu zagadnieniu chwilę i uzmysłowić sobie, że natychmiastowe wykonywanie naprawy urządzeń jest ważne dla naszego bezpieczeństwa.

Jeśli już robimy ogląd kosiarki po sezonie zimowym, to zwracamy uwagę na stan obudowy, ostrość noży, stan wlewu oleju, następnie czyścimy kosiarkę, uzupełniamy olej i na tym zazwyczaj nasze działanie się kończy. Właściciele kosiarek utrudniają sobie poczynania, wymieniając koła w ostateczności – gdy są one już przedziurawione lub mają startą bieżnię, i nie pozwalają na zgrabny ruch kosiarki. Niestety, nawet kosiarka renomowanej firmy, nie zda egzaminu, jeśli jej koła po zeszłym sezonie będą w opłakanym stanie. Producenci zazwyczaj nie dołączają zapasowych kół podczas zakupu maszyny, dlatego musimy zadbać o to sami.

Sekret gęstego, soczyście zielonego trawnika

Pielęgnacja trawnika nie opiera się tylko na earacji gleby. Pięknie przystrzyżony trawnik możemy zapewnić sobie także dzięki odpowiedniej technice koszenia! Koszenie zawsze rozpoczynamy od brzegu trawnika. Należy także pamiętać, aby nie kosić trawnika tylko w jednym kierunku. Najlepszą metodą jest koszenie równoległe: kosimy jeden pas, a potem wracamy pasem równoległym, w kierunku przeciwnym. Tu kryje się odpowiedź na pytanie, dlaczego sprawne koła kółka do kosiarki są tak ważne. Są one elementem jezdnym, które pozwalają na ruch kosiarki, łatwe jej prowadzenie i wykonywanie manewrów na trawniku. Sprawia to, że możemy dotrzeć do każdego z trudno dostępnych miejsc i bez większego wysiłku i wykonywania wielu manewrów skosić trawę wokół krzewów, drzew, a także na wzniesieniach (na skarpach).

Dzięki sprawnym kołom w kosiarce prace ogrodowe wykonywane będą w sposób bezpieczny, niezawodny i szybki.