Decydując się na zakup importowanego pojazdu, warto przeprowadzić rzetelne dochodzenie. Dzięki takiemu śledztwu otrzymujemy kompleksowy obraz techniczny przyszłej inwestycji. Zatem, jak skutecznie sprawdzić historię auta sprowadzonego z zagranicy? Odpowiedź w dzisiejszym artykule!

 

VIN to podstawa

To właśnie VIN, czyli Vehicle Identification Number jest kluczem do wiedzy na temat pojazdu. Numer ten jest niczym odcisk palca dla pojazdu i zostaje nadany przez samego producenta. 


Co ważne, identyfikator VIN jest zgodny z restrykcjami międzynarodowych standardów. Unikalny numer nadwozia umieszcza się w widocznych miejscach, które obejmują najczęściej naklejkę na przedniej szybie, słupek konstrukcyjny od strony osoby kierującej, a także przedni pas w komorze silnika. Numer powinien znajdować się również w dokumentach- umowie kupna-sprzedaży, karcie pojazdu lub dowodzie rejestracyjnym. 

Dostęp do informacji

Raport po numerze VIN dostarcza danych, które z pewnością wpłyną na decyzję o zakupie. Niezwykle ważnym bilansem jest właśnie historia pojazdu, czyli zapis wszystkich zdarzeń, które dotyczą interesującego nas pojazdu.
Historia pojazdu ułożona jest w sposób chronologiczny, a uzyskane w ten sposób notatki pozwalają zweryfikować treść ogłoszeń. Co obejmuje specjalny protokół?


Jest to kompleksowy zbiór komunikatów, które uwzględniają dane techniczne, fabryczne wyposażenie, historię zdarzeń, czynności serwisowe, zdjęcia z odbytych wcześniej aukcji sprzedażowych oraz weryfikację w bazach kradzieżowych. Niezwykle przydanym narzędziem jest także historia szkód!

Dlaczego warto analizować historię pojazdu?

Istnieje kilka podstawowych czynników. Przede wszystkim, każdy zakup pojazdu wiążę się z określonym wydatkiem finansowym. Wcześniejsze sprawdzenie samochodu daje potwierdzenie, że wydane pieniądze przyniosą użytkownikom satysfakcję.


To jednak nie wszystko. Obszar handlu w motoryzacji obarczony jest sporym ryzykiem, a chęć zysku motywuje sprzedawców do ukrywania prawdziwego stanu technicznego pojazdu. Takie nastawienie jest niezwykle groźne!


Pojazd powinien spełniać wszelkie normy bezpieczeństwa. Brak określonego wyposażenia, nieprawidłowe parametry techniczne lub odbyte awarie- wszystkie te czynniki mogą wpływać na nieprawidłowe właściwości jazdy. Sięgnięcie po historię pojazdu zapobiega takim incydentom!