USG – kiedy warto umówić się na badanie?

Usg to jedno z ważniejszych badań diagnostyki obrazowej, pozwalające zbadać narządy oraz tkanki. Wykorzystuje się je w profilaktyce oraz diagnostyce wielu chorób. Na czym dokładnie polega badanie USG? Kiedy warto je wykonać?

Na czym polega badanie USG?

Badanie USG, czyli ultrasonografia to badanie, które pozwala zbadać narządy oraz tkanki za pomocą fal ultradźwiękowych. Badanie przeprowadza specjalista radiologii, wykonuje się je specjalną głowicą, którą lekarz przykłada do ciała. Dzięki badaniu można uzyskać obraz w czasie rzeczywistym. USG jest całkowicie nieinwazyjne, bezpieczne i bezbolesne, może być wykonywane wielokrotnie, zawsze w razie potrzeby. W trakcie usg można zbadać wielkość, kształt i położenie badanych narządów. Ultrasonografia jest pomocna w diagnostyce chorób, kontuzji czy urazów. Może być wykonywana u osób w każdym wieku, również u dzieci i noworodków. Można wykonać m.in.: usg kolana, usg stawów np. barków, usg bioder, usg jamy brzucha, usg, piersi, usg narządów np. wątroby, usg przezciemiączkowe, usg pęcherza moczowego, usg prostaty, usg tarczycy itp. 

USG z funkcją Dopplera

Oprócz klasycznego usg, dla pacjentów dostępne jest także usg z funkcją Dopplera. To badanie, które pozwala sprawdzić przepływ krwi, stan naczyń krwionośnych, tętnic i żył. Jest bardzo pomocne w diagnostyce chorób krążenia. USG dopplerowskie wykorzystywane jest m.in. do wykrywania guzów nowotworowych. Badanie można wykonać m.in. w klinice w Poznaniu. 

USG Poznań – jak przygotować się do badania?

Przygotowanie do badania usg zależy od tego, jakiego rejonu dotyczy badanie. Przygotowania wymaga m.in. badanie usg brzucha. Jeżeli pacjent ma mieć wykonane badanie usg jamy brzusznej, musi przyjść na czczo. Na godzinę przed badaniem jamy brzusznej należy wypić około 2 szklanek wody i starać się nie oddawać moczu. Pęcherz powinien zostać wypełniony, dzięki temu badanie będzie dokładniejsze. Zaleca się, aby pacjenci dzień przed badaniem przyjmowali Espumisan oraz zachowali lekkostrawną dietę. W przypadku usg układu moczowego konieczne jest wypicie dodatkowo ok. 1-1,5 litra płynu niegazowanego. Badanie stawów, piersi itp. nie wymaga specjalnego przygotowania. 

Jakie są wskazania do wykonania usg?

Ultrasonografia jest ważnym badaniem, pomagającym wykryć wiele nieprawidłowości. Główne wskazania do wykonania tego badania to:

  • ostre i przewlekłe bóle brzucha,

  • wymioty i nudności,

  • krwawienie z przewodu pokarmowego,

  • dolegliwości związane z układem moczowym i rodnym,

  • powiększenie obwodu brzucha,

  • urazy ortopedyczne kończyn dolnych, górnych,

  • ocena prędkości oraz kierunku przepływu krwi w naczyniach.

USG Poznań to badanie, wykonywane przez doświadczonych lekarzy oraz specjalistów z zakresu radiologii, którzy są w stanie rozpoznać wszelkie nieprawidłowości, a tym samym pomóc w postawieniu trafnej diagnozy. Do badania wykorzystany jest sprzęt nowej generacji, wizyta odbywa się w komfortowych warunkach. Aby wykonać badanie, nie jest potrzebne skierowanie. Warto umówić się na wizytę i sprawdzić, czy w organizmie nie dzieje się nic złego.