Po pożarze sadza zostaje uwięziona w wykładzinie i musi zostać oczyszczona. Powierzchnie lub przedmioty nieuszkodzone przez wodę pozostawione przez działania gaśnicze można uratować. Upewnij się, że natychmiast usunąłeś się z uszkodzeniem. W końcu pleśń może zacząć rosnąć zaledwie 24-48 godzin po wystąpieniu uszkodzenia przez wodę. Jeśli szkody pożarowe pozostaną na dłużej niż kilka dni, możesz stracić możliwość czyszczenia i oszczędzania materiałów konstrukcyjnych i kosztowności. W zależności od tego, jakie materiały spłonęły w ogniu, sadza może mieć szkodliwy wpływ na ściany domu lub firmy. Różne rodzaje pożarów wymagają różnych technik czyszczenia. Pożary o wysokiej zawartości tlenu są na ogół suche i powodują pylącą sadzę. Natomiast niskotlenowe osady pożarowe są tłuste i mokre.

 

Jak usunąć sadzę z dywanu?

Aby przygotować się do usuwania plam z sadzy, usuń duże kawałki sadzy na wierzchu dywanu. Za pomocą łyżki usuń pozostałe grudki sadzy z dywanu.

Następnym krokiem jest nałożenie absorbentu, takiego jak soda oczyszczona lub talk i odkurzenie po godzinie.

- Użyj czystej szmatki i nadtlenku wodoru, aby usunąć pozostałą plamę sadzy.

- Usunąć rozpuszczalnik przez wycieranie czystą szmatką aż do wchłonięcia.

- Upewnij się, że jest odpowiednio wysuszony, aby zapobiec rozwojowi drobnoustrojów.

Co to jest sadza?

Sadza jest tym, co pozostało z materiałów stałych, które zostały zużyte w pożarze. Sadza może być pudrowa i łuszcząca się w zależności od zawartości spalonych materiałów. Węgiel pozostawiony podczas spalania węglowodorów to drobne cząstki, które tworzą sadzę. Sadza jest produktem ubocznym niepełnego spalania. Znasz stare elektryczne grzejniki przypodłogowe, prawdopodobnie widziałeś czarne plamy nad nimi na ścianie. Plamy te są spowodowane sadzą i oznaczają, że grzejniki nie spalały paliwa wydajnie lub całkowicie. Zawartość sadzy pozostałej po pożarze zależy od rodzaju paliwa, które spłonęło w ogniu.

Sadza może zawierać kwasy i chemikalia z materiałów budowlanych. Meble wykonane z tworzyw sztucznych lub pokryte nimi mogą wytwarzać wyjątkowo szkodliwą sadzę podczas spalania. Sadza może również zawierać gleby, metale i pył. Podczas procesu renowacji ważne jest, aby oczyścić sadzę z wszelkich powierzchni i z powietrza po pożarze. Jeśli jakakolwiek sadza pozostanie na powierzchniach w twoim domu, będzie nadal plamić i może być rozprowadzana w powietrzu. Drobne cząsteczki sadzy mogą powodować poważne problemy zdrowotne podczas wdychania.

Jak czyścić różne powierzchnie dotknięte sadzą?

Czyszczenie sadzy rozpoczyna się od zidentyfikowania rodzaju powierzchni, z którą masz do czynienia. Nie wszystkie powierzchnie można czyścić tymi samymi metodami. Niektóre materiały są bardziej porowate niż inne, więc sadza może zatonąć pod powierzchnią. Inne materiały mogą zostać uszkodzone przez obróbkę chemiczną, a próby czyszczenia mogą tylko pogorszyć sytuację. Pierwszym krokiem do oczyszczenia sadzy z każdej powierzchni jest użycie silnego podciśnienia do usunięcia luźnych cząstek. Odkurzacz z filtrem HEPA to najlepszy sposób na zasysanie sadzy i nie rozprowadzanie jej w powietrzu. Możesz również użyć prochowca z wełny jagnięcej w zależności od wielkości powierzchni i ilości suchej sadzy. Dobrym pomysłem jest robienie tego, gdy płuczki powietrzne pracują na miejscu.

Pomogą one odfiltrować wszelkie cząsteczki sadzy z powietrza, które unoszą się z czyszczonych powierzchni. Na tym etapie trzymaj się metod czyszczenia na sucho. Stosowanie czyszczenia na mokro w tym momencie może rozmazać sadzę na powierzchni, tworząc głęboką czarną plamę. Gdy sadza jest sucha, można ją łatwo usunąć. Próżnia powinna być trzymana co najmniej pół cala od powierzchni, aby uniknąć oznaczenia przedmiotu.

 Wiele przedmiotów można wyczyścić po pożarze i uszkodzeniu sadzą, więc pierwszą troską powinno być podjęcie decyzji o najskuteczniejszych sposobach naprawy witryny. Chcesz mieć pewność, że masz personel, który wykona tę pracę, jednocześnie zajmując się ważniejszymi aspektami sprzątania. Ocena ogólnej pracy naprawczej ma zasadnicze znaczenie dla jej prawidłowego wykonania. Musisz ustalić priorytety, które przedmioty wymagają natychmiastowego czyszczenia, a które mogą poczekać. Ogólnie.

artykuł powstał we współpracy z https://www.kastelnik.pl/czyszczenie-po-pozarze-bydgoszcz/