Małe dzieci bardzo szybko rosną, przez co również muszą zmagać się z nieszczególnie przyjemnymi przejawami tego stanu. W przypadku pojawiania się pierwszych zębów jest to między innymi duża wrażliwość, opuchnięcie oraz swędzenie dziąseł. Jak poradzić sobie z tymi objawami? Czy gryzaki sprawdzą się na etapie ząbkowania?

 

1. Gryzaki silikonowe i nie tylko - dlaczego małe dzieci ich potrzebują?

2. Twarde gryzaki - jak wybrać najlepsze?

3. Gryzak silikonowy - kiedy zacząć z niego korzystać?

 

Gryzaki silikonowe i nie tylko - dlaczego małe dzieci ich potrzebują?

Pierwsze miesiące i lata rozwoju to bardzo intensywny okres dla każdego człowieka. Gdy dzieci zaczynają ząbkować, pojawia się u nich naturalny odruch w postaci wkładania rączek do buzi. Aby ułatwić maluchowi przejście przez ten trudny moment możemy wykorzystać wiele różnych sposobów, jak na przykład zawiązana w supełki chusteczka. Najpowszechniejszym jednak są gryzaki dla dzieci, które stanowią odpowiednik podawania pokarmu o twardej strukturze i innych metod, jakie kiedyś stosowano.

 

Twarde gryzaki - jak wybrać najlepsze?

Ponieważ podczas ząbkowania dziąsła dziecka są podrażnione, musimy zadbać o to, by z jednej strony nie zrobiło sobie ono krzywdy, a z drugiej miało możliwość ukoić nieprzyjemne dolegliwości. Istnieje wiele różnych rodzajów zabawek przeznaczonych do tego celu, jak na przykład gryzak drewniany czy silikonowy. Warto dobrać materiał pod kątem bezpieczeństwa dla naszej pociechy, ale również łatwości jego czyszczenia oraz przechowywania. Ciekawym pomysłem jest również gryzak chłodzący, który łagodzi objawy, jak swędzenie dziąseł czy podrażnienia. Wiele ciekawych produktów z tej kategorii znajdziesz na stronie: https://www.babymetka.pl/300-gryzaki.

 

Gryzak silikonowy - kiedy zacząć z niego korzystać?

Przeciętnie pierwsze ząbki u małych dzieci pojawiają się około szóstego miesiąca życia. Zanim jednak to nastąpi, już dużo wcześniej możemy zaobserwować, jak nasza pociecha wkłada rączki do buzi, próbując poradzić sobie z wczesnymi symptomami tego procesu. Jako rodzice musimy zwrócić szczególną uwagę na to, by dostępne "pod ręką" obiekty nie były dla naszej pociechy niebezpieczne, dlatego właśnie warto zdecydować się na specjalnie przeznaczone do tego celu zabawki. Pierwsze objawy, jakie niesie ze sobą etap ząbkowania możemy zauważyć w okolicach trzeciego, a czasem nawet drugiego miesiąca życia dziecka. Właśnie wtedy będzie najlepszy moment, by zapewnić mu silikonowy gryzak, który pozwoli poradzić sobie ze swędzeniem dziąseł.