Nie da się ukryć, że gospodarstwa domowe nie mogą istnieć bez wybudowanego szamba. Decyzja o budowie bezodpływowego zbiornika na ścieki jednak nie jest taka prosta. Wówczas właściciele posesji stają przed niezwykle trudnym dylematem. Rynek oferuje im bowiem zarówno szamba betonowe oraz szamba plastikowe. Z całą pewnością oba rozwiązania mają swoje wady oraz zalety. Jednak to właśnie podjęcie odpowiedniej decyzji sprawi, że bezodpływowy zbiornik na ścieki będzie mógł efektywnie spełniać swoje zadanie. Wobec tego które szambo wybrać? Betonowe, czy może jednak plastikowe?

Cena szamba betonowego i plastikowe- jak przedstawiają się względy ekonomiczne?

Zacznijmy od porównania cen szamba betonowego i plastikowe. Jeśli mamy na myśli szambo 10 m3 zarówno plastikowe lub betonowe, to tak naprawdę można powiedzieć, że ekonomiczniejsze okazuje się szambo betonowe 10 m3. Zbiorniki na ścieki plastikowe wyglądają w tym zestawieniu na znacznie droższe. Niemniej jednak należy pamiętać, że same koszty budowy szamba to nie tylko koszt samego zakupu zbiornika. Jeśli chcemy uwzględnić także koszty ewentualnego transportu oraz przeprowadzenia prac montażowych, to szambo betonowe 10 m3 okaże się znacznie droższym rozwiązaniem. Warto zaznaczyć, że szambo plastikowe o niewielkiej pojemności, będzie można bez problemu przewieźć nawet przy wykorzystaniu zwykłej przyczepki, gdyż waga zbiornika nie przekroczy 100 kilogramów. Znacznie przystępniej prezentują się również kwestie związane z montażem. W przypadku szamba betonowego, zarówno jego transport jak i montaż nie jest takie proste. Zwykle można wybrać jedną z trzech opcji montażu:

  • można zdecydować się na samodzielne zalewanie zbiornika
  • można zdecydować się na budowę szamba z kręgów
  • można zdecydować się na zakup gotowego, fabrycznie przygotowanego zbiornika żelbetonowego

Pierwsza opcja z pewnością będzie najtańsza, jednak jest ona obarczona również dość pokaźnym ryzykiem. Będzie wymagała nie tylko wiedzy, ale przede wszystkim umiejętności w zakresie wylewania zbiorników. Jedną z najlepszych opcji okazuje się więc zakup gotowego pojemnika na ścieki z żelbetonu. Wówczas jednak musimy przygotować się na koszty związane z jego transportem. Co więcej w przypadku montażu gotowego zbiornika również mogą pojawić się dodatkowe koszty. Już samo umieszczenie go w glebie wymaga wynajęcia ciężkiego sprzętu. Zbiornik szamba betonowego 10 m3 może ważyć nawet 8 ton. Oczywiście dochodzi do tego również konieczność zamontowania dodatkowych elementów i całego osprzętu by rzeczywiście mogły te szamba efektywnie spełniać swoją rolę.

Szamba betonowe i szamba plastikowe- które z nich są bardziej szczelne?

Zwykle w przypadku szamb plastikowych, jako ich największą zaletę wyróżniało się ogromną szczelność. Szamba betonowe również mogą być niezwykle szczelne, jednak beton będzie chłonąć wodę. Niemniej jednak można zastosować solidną izolację, w postaci powłoki umieszczone na ścianach bocznych zbiornika. Wówczas będzie można skutecznie zabezpieczyć beton przed wchłanianiem wody, a także sprawić, że zbiornik będzie dodatkowo zabezpieczony przez wylewaniem się ścieków i nieczystości na zewnątrz. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że szambo betonowe jest szambem o ponadprzeciętnej trwałości. Nie będzie ono sprawiało problemów w momencie, kiedy zacznie oddziaływać na niego większa siła nacisku. Nie ma również ryzyka, że ścianki popękają czy zniszczeją. Beton jest bowiem jednym z najtwardszych materiałów.

Szambo plastikowe i betonowe- które wybrać?

Wybór szamba powinien być uzależniony przede wszystkim od naszych możliwości finansowych. To właśnie od nich będzie zależało, na który rodzaj zbiornika możemy sobie pozwolić. Jeśli jednak zależy nam na trwałości szamba, to zbiorniki betonowe sprawdzą się w tym przypadku o wiele lepiej. Zabezpieczając je dodatkową izolacją, otrzymamy zbiornik na nieczystości na przysłowiową wieczność. Mimo większych kosztów, w ostatecznym rozrachunku to szambo betonowe wydaje się być o wiele lepszą decyzją.