Mimo dobrego przygotowania i staranności, czasami podczas pracy z kalkomanią mogą pojawić się różne komplikacje. Jakie problemy mogą stanąć na twojej drodze? Jak je rozwiązać i z czego mogą wynikać? Mamy odpowiedzi na nurtujące cię pytania oraz kilka sprawdzonych wskazówek co zrobić, aby uratować sytuację, jeśli nie jest jeszcze za późno.

Co zrobić gdy kalkomania się srebrzy?

Istnieje kilka potencjalnych przyczyn takiego zjawiska. Po pierwsze: mogłeś niedostatecznie nabłyszczyć powierzchnię, na której naniosłeś grafikę. Po drugie: podczas wycinania elementu zostawiłeś dookoła niego zbyt dużo niezadrukowanej przestrzeni, a to właśnie ona ma tendencję do srebrzenia się. I w końcu po trzecie: być może nie rozprawiłeś się z wszystkimi bąbelkami powietrza podczas ich wygniatania. Niestety, musimy cię zasmucić - na srebrzenie się nie ma rady. Przy kolejnym modelu spróbuj zwrócić większą uwagę na wspomniane przez nas kwestie.

Kalkomania rozdziera się podczas ściągania z kartoniku - co zrobić?

Dzieje się tak, ponieważ arkusz jest już stary lub po prostu jest to kalkomania niskiej jakości. W tej sytuacji możesz spróbować zabezpieczyć ją cienką warstwą lakieru bezbarwnego. Nałóż ją na arkusz przed rozpoczęciem nanoszenia go na model - nie gwarantujemy, że ta metoda w pełni zniweluje twój problem, ale jest spore prawdopodobieństwo, że ograniczy rozpadanie się kalkomanii.

Co zrobić gdy kalkomania jest zbyt gruba i z oporem wchodzi w zagłębienia i linie podziału?

Czasami może się zdarzyć tak, iż nanoszona grafika nie będzie chciała ulec zmiękczeniu, a co za tym idzie, nie będzie swobodnie i precyzyjnie dopasowywać ją do różnego rodzaju zagłębień i załamań. To nie twoja wina. Niektóre kalkomanie są zbyt grube, aby zostać w pełni zmiękczone. Co możesz zrobić w tej sytuacji? Cóż, pozostaje ci tylko użycie siły. Weź patyczek do uszu, twardszy pędzelek lub bawełnianą szmatkę i spróbuj wcisnąć kalkę w zagłębienie. Jeśli zachowasz ostrożność, nic nie powinno się uszkodzić, a oporna kalka powinna wejść na swoje miejsce.

Kalkomania nie odchodzi od kartoniku- co zrobić?

Jeżeli zauważysz, że kalkomania nie chce zsuwać się z arkuszu, nawet pomimo długiego czasu namaczania w ciepłej wodzie i odpowiednich preparatach, to obawiamy się, że sprawa jest przegrana. Taka sytuacja jest spowodowana użyciem zbyt silnego kleju przez producenta danej kalki. Jedyne co możesz zrobić, to sięgnąć po nową kalkę - ta jest już nie do odratowania.

Kalkomania marszczy się, zbija w kulkę lub nie chce prostować po zastosowaniu płynu SOL - co zrobić?

Musisz wiedzieć, że płyn SOL to silnie chemiczny środek. Przed jego zastosowaniem zawsze sprawdzaj, czy zaleca się użycie go przy nanoszeniu konkretnej kalkomanii. Niektóre z nich są bardzo delikatne i nie powinno się traktować ich tym preparatem. Jeśli w instrukcji nie ma wzmianki, iż odradza się korzystanie z zmiękczacza, problem może polegać na tym, iż nałożyłeś go zbyt dużo. Przykro nam to mówić, ale tak zniszczonej kalkomanii już nie odratujesz. Jedynym wyjściem jest wymienienie jej na nowy egzemplarz.

Choć przy nanoszeniu kalkomanii mogą pojawić się różne kłopoty, zwykle możesz spróbować jakoś z nich wybrnąć. Jeśli mimo starań ci się nie uda, nie przejmuj się - najważniejsze jest uczenie się na własnych błędach. 


Artykuł powstał przy współpracy z https://www.mojehobby.pl