Pytania i odpowiedzi do PIT online 2022

Jedną z najlepszych form poznania PIT online jest odpowiedź na najczęściej pojawiające się pytania jego dotyczące. Pokazują one najważniejsze zasady funkcjonowania tego rozwiązania oraz odpowiadają na najważniejsze obawy jego dotyczące. O co pytali podatnicy? Jakie są odpowiedzi na ich pytania? Czy PIT w formie elektronicznej jest rozwiązaniem bezpiecznym? Kto może z niego skorzystać?

Czy rozliczenie PIT przez internet jest bezpieczne?

Rozliczenie PIT przez internet może być w pełni bezpiecznym rozwiązaniem, pod warunkiem, że zachowane zostaną podstawowe zasady jego przygotowania. Po pierwsze należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu komputera (lub innego sprzętu elektronicznego na którym następuje rozliczenie). W tym miejscu rekomendowane jest korzystanie tylko z urządzeń, które gwarantują poufność wpisywanych na nim informacji, oraz zainstalowaniu specjalnego oprogramowania antywirusowego. Po drugie warto zwrócić uwagę na łącze internetowe z którego podatnik korzysta do przesłania swojego PIT online. Należy korzystać z bezpiecznych połączeń internetowych i unikać ogólnodostępnych i niezabezpieczonych sieci wifi. Na końcu weryfikacji powinien podlegać program (aplikacja) do e-deklaracji z którego podatnik planuje skorzystać. Bezpieczne będzie wybranie programów znanych i sprawdzonych dostawców, którzy zapewniają jego aktualność, pełność i bezpieczeństwo.

Kto może skorzystać z PIT online?

Zasadniczo, jeżeli tylko deklarację PIT można przygotować w formie elektronicznej to możliwe jest jego przygotowanie i złożenie w formie PITonline. W tym miejscu należy jednak wskazać, że czym innym jest rozliczenie bezpośrednio PIT online (rozumiane jako elektroniczny PIT w specjalnym programie do e-deklaracji), a czym innym rozliczenie w usłudze Twój e-PIT, które jest dostępne dla ograniczonego grona podatników (PIT 28, PIT 36, PIT 37 i PIT 38 – z wyłączeniami osób prowadzących działalność gospodarczą). Skorzystanie z usługi jest zasadniczo dobrowolne – podatnik może korzystać z wszystkich form rozliczenia dozwolonych przez ustawodawcę.

Czym jest Twój e-PIT?

W przypadku omawiania elektronicznych form rozliczenia PIT nie sposób nie odpowiedzieć na pytanie dotyczące Twój e-PIT. Twój e-PIT jest automatyczną formą rozliczenia udostępnianą dla podatników przez Krajową Administrację Skarbową. W ramach Twój e-PIT podatnik - osoba fizyczna - znajdzie swoje roczne zeznania podatkowe. Dzięki temu rozwiązaniu (co do zasady) podatnik nie musi wypełniać wniosków, aby rozliczyć swój podatek. Zeznanie uzupełnione jest za pomocą zasobów informatycznych Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej. Zeznanie czeka na podatników od 15 lutego roku następującego po danym roku podatkowym. Skorzystanie z usługi Twój e-PIT nie jest obowiązkowe, podatnik może zdecydować, czy chce złożyć je w formie papierowej, elektronicznej, e-deklaracji przy wykorzystaniu usługi Twój e-PIT. Rozliczenie Twój e-PIT dostępne jest dla czterech deklaracji podatkowych: PIT 37, PIT 38 (dla podatników, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej), PIT 28 i PIT 36 (usługa nie dotyczy przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej).