ESTA to skrót od Eletronic System for Authorization. Sam system ma za zadanie monitorowanie ruchu osób, które chcą dostać się do Stanów Zjednoczonych drogą morską lub lotniczą. Dotyczy to zarówno podróży w celach biznesowych, turystycznych jak i tranzytowych. Należy pamiętać o złożeniu odpowiedniego wniosku, jeżeli planujesz przebywać na terenie USA.

Kto powinien wypełnić wniosek ESTA?

Wniosek ESTA powinien wypełnić każdy obywatel kraju, który należy do Programu Ruchu Bezwizowego. Jest to sposób Rządu Stanów Zjednoczonych na kontrolowanie przepływu osób z tych krajów, przy jednoczesnym zniesieniu wiz dla obywateli. Dotyczy to również obywateli Polski, którzy planują przebywać na terenie USA do 90 dni, również w ramach tranzytu. Dlatego koniecznie pamiętaj o złożeniu takiego wniosku, jeżeli nawet przez niewielki okres czasu planujesz przebywać na terenie kraju. 

ESTA a wiza 

Wiele osób jest przekonanych, że program ESTA jest równoznaczny z wizami, jakie do tej pory obowiązywały przy wjeździe do USA. Jednak oba te dokumenty znacznie różnią się od siebie. ESTA dotyczy przyjazdu do kraju na okres nie dłuższy niż 90 dni. Niezależnie od powodu wizyty, wniosek do wypełnienia jest dokładnie taki sam. Dlatego nie jest istotne, czy wybierasz się do Stanów Zjednoczonych w celach prywatnych czy służbowych, wypełniasz ten sam wniosek. W przypadku pobytu powyżej 90 dni, aplikujący powinien postarać się o wizę, która umożliwi Ci przebywanie na terenie kraju. 

Ważność ESTA 

Jednym z najczęściej pojawiających się pytań w kontekście ESTA jest okres jej obowiązywania. Elektroniczny System Autoryzacji Podróży, bo tak na język polski jest tłumaczony program ma ważność 2 lata, jeżeli wcześniej nie kończy się ważność Twojego paszportu. Dlatego jeżeli masz paszport, który jest ważny powyżej dwóch lat od daty złożenia wniosku ESTA, możesz podróżować do Stanów Zjednoczonych w dowolnym czasie oraz dowolną ilość razy. Pamiętaj jedynie, aby okres obowiązywania paszportu lub ESTA nie skończył się wtedy, kiedy przebywasz na terenie Stanów Zjednoczonych. Jeżeli zbliża się termin wygaśnięcia ESTA, wypełnij ponownie wniosek tak, aby móc bez przeszkód podróżować do USA. 

ESTA ma za zadanie zastąpienie wiz, krtroe do tej pory obowiązywały podczas podróży obywateli Polski do Stanów. Jest to również znaczne ułatwienie dla podróżujących, ponieważ nie jest konieczne wypełnianie nowych wniosków za każdym razem, kiedy chcą przekroczyć granicę państwa. Jednak należy pamiętać o jej odnowieniu, jeżeli minie termin ważności lub ponownym wniosku w przypadku ukończenia ważności paszportu.