Obecnie w Polsce kredyt stał się bardzo powszechną formą zaciągania długu, wynika to z różnych czynników; jedni chcą kupić nowy samochód inni mieszkanie a jeszcze inni zaciągają kredyt, bo po prostu brakuje im pieniędzy na życie. Istnieje wiele rodzajów kredytów i poniżej przybliżamy najważniejsze z nich.

1. Kredyt hipoteczny. Rzadko kogo stać na zakup mieszkania czy działki dlatego większość zaciąga kredyt hipoteczny. Jest dość nisko oprocentowany, a zanim go dostaniemy należy przedstawić zaświadczenie o zarobkach i wiele innych dokumentów oczywiście jest to kredyt, który spłaca się potem przez długie lata dlatego wiek także odgrywa kluczową rolę.

2. Kredyt odnawialny. W skrócie mówiąc kredyt odnawialny polega na tym, że bank udostępnia mam dodatkowe pieniądze oprócz tych, które mamy na koncie. Na przykład jeśli mamy 2000 złotych a umowa na kredyt odnawialny to 3000 złotych to z naszego konta możemy zrobić zakupy nawet do 5000 złotych. Kredyt odnawialny jest swego rodzaju zabezpieczeniem na wypadek nieprzewidzianych wydatków i raczej nie powinno się go wykorzystywać w pełni. Jest postrzegany jako ratujący płynność finansową: https://pamietnikwindykatora.pl/kredyt-odnawialny-sposobem-na-plynnosc-finansowa/.

3. Kredyt gotówkowy. Kredyt gotówkowy jest podstawowym kredytem zaciąganym zazwyczaj na niewielką kwotę kilku lub kilkunastu tysięcy złotych. Przy jego zaciąganiu musimy określić cel na jaki go chcemy przeznaczyć jednak w praktyce i tak wydajemy zazwyczaj na co chcemy. Zanim otrzymamy kredyt musimy przedstawić zaświadczenie o zarobkach chyba, że kredyt bierzemy w banku gdzie mamy konto wtedy najczęściej wystarczy dowód osobisty. Oprocentowanie zależy od aktualnej oferty banku. Banki mogą kusić niskim oprocentowaniem dlatego należy zawsze pytać o RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowanie ) wtedy będziemy mieli „czarno na białym” ile rzeczywiście będzie wynosić nasza co miesięczna rata.

4. Kredyt samochodowy. Kredyt samochodowy jak nazwa wskazuje jest to kredyt dla osób kupujących nowy samochód. Statystyki pokazują, że najczęściej korzystają z niego taksówkarze oraz kurierzy. Bank często wymaga, aby wpisać go do dowodu rejestracyjnego jako współwłaściciela jest to swego rodzaju zabezpieczenie przez bank. Umowa ratalna obejmuje zazwyczaj kilka lat choć duże znaczenie ma wiek kredytobiorcy.

5. Kredyt obrotowy. W skrócie mówiąc kredyt obrotowy jest przeznaczony na pokrycie bieżących wydatków na przykład rozliczenia z kontrahentami czy wypłaty dla pracowników. W zależności od umowy może być wykorzystywany jednorazowo lub wielokrotnie jako wspomniany już wcześniej kredyt odnawialny.

6. Kredyt inwestycyjny. Kredyt inwestycyjny jest to kredyt udzielany przedsiębiorcom, którzy chcą się rozwijać lub potrzebują pieniędzy na zakup nowych maszyn, urządzeń a także chcą wybudować dodatkową salę produkcyjną w celu zwiększenia dochodów firmy. Procedura wzięcia kredytu jest zazwyczaj skomplikowana i długotrwała, ponieważ chodzi tu zazwyczaj o ogromne sumy pieniężne często bank wymaga tez biznesplanu oraz zastrzega sobie prawo do jego kontrolowania. Bank może odmówić udzielenia kredytu jeśli stwierdzi, że biznes plan nie ma większych szans na powodzenie.

7. Kredyt konsolidacyjny. Ostatnim rodzajem kredytu, który należy przedstawić jest kredyt konsolidacyjny. Łączy on w sobie różne rodzaje kredytów a jego celem jest połączenie wszystkich zalegających należności w jedna ratę. Jego oprocentowanie jest duże i wiąże się z dodatkowymi kosztami to jednak dla niektórych osób spłacających kilka kredytów jednocześnie jest opłacalna opcja a czasami jedyne wyjście. Pozwala na przedłużenie okresu spłacania kredytu.

Wymieniono wyżej najbardziej znane i najczęściej zaciągane rodzaje kredytów. Jednak wszystkie kredyty mają wspólną cechę chodzi w nim o zaciągnięcie długu dlatego zanim zdecydujemy się na kredyt warto dokładnie to przemyśleć i odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań. Czy naprawdę jest mi niezbędny? Czy będę wstanie go spłacić? Oraz wiele innych równie ważnych pytań, aby potem nie żałować. Zaciąganie jakiegokolwiek kredytu wiąże się z długiem czasami spłacanym przez lata dlatego warto rozważyć także inne możliwości nie raz bardziej korzystne niż kredyt.