Robienie na drutach było niegdyś bardzo modne i wręcz potrzebne. Własnoręcznie wydziergane elementy odzieży, takie jak skarpetki czy szaliki, stanowiły podstawowy element wystroju. Ponadto na drutach można robić całkiem odmienne projekty, takie jak np. ozdoby, podkładki, serwetki czy nawet firanki. Co ciekawe, dzierganie na drutach nie kosztuje wiele i jest to bardzo tanie hobby. Niemniej jednak bardzo wymagające i pracochłonne. Od czego zacząć naukę robienia na drutach?

Jakie druty wybrać?

Może wydawać się to zupełnie zbędne, jednak druty na żyłce do dziergania mogą być wykonane z wielu różnych materiałów. Oczywiście nie pozostaje to bez znaczenia dla osoby zajmującej się dzierganiem. Czym różnią się poszczególne rodzaje drutów? Przede wszystkim chodzi o ich śliskość, czyli zdolność do spadania kolejnych oczek. Ponadto istnieje szereg dodatkowych czynników, takich jak chociażby elastyczność. Dla przykładu druty metalowe praktycznie nie wyginają się nawet pod sporym naciskiem i pod wpływem ciepła rąk. Inaczej zachowują się jednak druty drewniane czy bambusowe, które nie dość, że są bardziej elastyczne, to na skutek ciepła wyginają się jeszcze mocniej. Mogą one również ulegać stępieniu wraz z kolejnymi projektami. Jakie więc druty będą idealne na początek? Z pewnością poleca się w tym względzie omawiane druty metalowe lub druty bambusowe.

Jaki rodzaj włóczki wybrać?

Kolejna sprawa to konkretny rodzaj włóczki, potrzebny do ukończenia projektu. Jest ich całkiem sporo, znajdziemy m.in. włóczki wykonane z bawełny, wełny, włóczki mieszane czy nawet bambusowe lub akrylowe. Trzeba również zwrócić uwagę na grubość włóczki, ponieważ nie każda włóczka będzie dobrze układać się na każdych drutach – te również mają swoje rozmiary. Kluczem do sukcesu jest zatem odpowiedni dobór zarówno włóczki, jak i drutów do dziergania.

Czy warto uczyć się dziergać na drutach?

Na koniec warto podsumować dzisiejszy artykuł. Czy warto uczyć się robienia na drutach? Wiele wskazuje na to, że jak najbardziej tak! Dzierganie to idealna forma odpoczynku, relaksu i skupienia. Ponadto dobrze wykonane, oryginalne projekty można z powodzeniem sprzedaż. Jeżeli mamy wprawną rękę i dużo wolnego czasu, możemy z dziergania uczynić sposób na pełnoetatowy biznes. Na koniec oczywiście trzeba wspomnieć, że dzierganie jest bardzo tanim hobby. Za zestaw drutów i włóczki zapłacimy nie więcej jak kilkadziesiąt złotych i to razem z przesyłką.