Okna PCV i okna drewniane to najczęściej wybierane przez inwestorów okna do domów i mieszkań. Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję, z reguły długo zastanawiamy się, które z nich będą lepsze. Na jakie powinniśmy się zatem zdecydować – okna drewniane czy okna PCV?

Okna PCV i okna drewniane – co je wyróżnia?

Już teraz możemy zdradzić, że jasne wskazanie, które okna: PCV czy drewniane są lepsze, nie jest co do zasady możliwe. Każde z tych okien ma mnóstwo zalet, kilka cech wspólnych, a także swoich wad. Tak naprawdę to, na które z nich się zdecydujemy, będzie zależeć w głównej mierze od naszych indywidualnych gustów, warunków, czy potrzeb. Zarówno okna PCV, jak i drewniane pozostaną w naszych domach przez długie lata. Jeśli chcemy jednak podjąć jak najlepszą decyzję, bez wątpienia musimy zapoznać się z ich kluczowymi właściwościami!

Trwałość i odporność na czynniki atmosferyczne

Okna PCV i okna drewniane to inwestycja na lata. Przy odpowiedniej eksploatacji i pielęgnacji będą służyć pokoleniom. Mimo tego, że oba modele mogą poszczycić się równie wysoką trwałością i niezawodnością, należy pamiętać, że nieco inaczej znoszą one jednak narażenie na czynniki atmosferyczne i zewnętrzne.

Okna PCV są wysoce odporne na wilgoć i środki chemiczne. Gorzej radzą sobie natomiast podczas długotrwałej ekspozycji na wysoką temperaturę. W jej wyniku mogą ulegać odkształceniom. Ciepło lepiej znoszą z kolei okna drewniane, jednak nie wolno nam zapomnieć, że do utrzymania ich dobrego stanu i właściwości niezbędna jest ich regularna konserwacja.

Sposób pielęgnacji

Mniej wymagające w pielęgnacji pozostają okna plastikowe. Z reguły ogranicza się ona do ich systematycznego czyszczenia. Więcej uwagi i troski wymagają natomiast okna drewniane. Jeśli posiadamy ramy pokryte powłoką transparentną, powinny być one poddawane renowacji co ok. 3-5 lat. Jeśli z kolei są one pokryte farbą kryjącą, zabiegi te możemy wykonywać rzadziej, co ok. 5-8 lat. Częstotliwość będzie zależeć również od miejsca, w którym znajdują się nasze okna drewniane. Jeśli są one szczególnie narażone na zmiany temperatury, ciepło, czy deszcz, powinniśmy konserwować je częściej. Konserwacja jest niezbędna, gdy chcemy jak najdłużej utrzymać nasze okna w dobrym stanie, zachować ich trwałość i właściwości. W sklepie okna Katowice każdy z Klientów może liczyć na pomoc w zakresie sposobu pielęgnacji i konserwacji wybranych modeli okien.

Cena

W ostatnim czasie obserwujemy, że różnica w cenie okien PCV i okien drewnianych stopniowo staje się coraz mniejsza. Wciąż jednak to okna PCV należą do rozwiązań tańszych. W każdym przypadku warto w sposób szczegółowy zapoznawać się z ofertami producentów. Na pewno droższe będą m.in. okna drewniane wykonywane pod indywidualne zamówienie, o nietypowym kształcie, czy z egzotycznych gatunków drewna. Przy oknach PCV możemy natomiast spodziewać się dodatkowej dopłaty do innego koloru.

Wygląd

Wygląd to oczywiście sprawa indywidualna, chociaż powszechnie za ładniejsze uznaje się okna drewniane. Naturalne drewno całkowicie odmienia klimat wnętrz, dlatego niezmiennie od wieków wciąż skupia wokół siebie grono entuzjastów. Okna drewniane są dzisiaj wykorzystywane zarówno w aranżacjach nowoczesnych, jak i tradycyjnych. Spotkamy się z nimi również w dworkach, pałacykach, czy starych kamienicach.

Okna PCV wyróżniają się nowoczesnym i uniwersalnym designem, dlatego łatwo dopasujemy je do wielu obiektów – nie tylko mieszkalnych, ale i np. usługowych, biurowych. Jeśli nie mamy funduszy na okna z naturalnego drewna, możemy wybrać okna plastikowe pokryte imitującą je okleiną. Zobaczymy je z bliska w sklepie okna Katowice.

Szczelność

Zarówno okna PCV, jak i drewniane wykazują stosunkowo zbliżone, równie wysokie właściwości w zakresie szczelności, ochrony akustycznej, czy termoizolacyjności. Występujące różnice wynikają z indywidualnych parametrów każdego okna, takich jak m.in. grubość i głębokość ram, rodzaj przeszklenia, zastosowane uszczelki, czy okucia.

Kształty i formy

Okna PCV i drewniane świetnie nadają się na okna dachowe, okna balkonowe, okna tarasowe, a także drzwi przesuwne do domów i mieszkań.

Osoby, którym zależy jednak na przeszkleniach niestandardowych, np. w kształcie koła lub trójkąta, powinny zwrócić swoją uwagę przede wszystkim na okna drewniane, które pozwalają uzyskać mniej typowe formy. Podobnie w przypadku dużych przeszkleń – drewniane ramy ze względu na większy ciężar zapewniają lepszą stabilność dla szyb wielkogabarytowych.