Sytuacja związana z pandemią koronawirusa powoli ulega stabilizacji. To sprawia, że coraz częściej decydujemy się na planowanie zagranicznych wczasów. Niestety podczas przygotowań bardzo często zapominamy o formalnościach – w tym wyrobieniu dokumentu paszportowego, bez którego nie przekroczymy granicy niemal każdego państwa spoza Unii Europejskiej. Jak wygląda cała procedura wyrobienia paszportu i ile trzeba za to zapłacić? Wszystkie te kwestie wyjaśnimy w poniższym artykule.
Jeżeli upewniliśmy się, co do konieczności posiadania paszportu, musimy poczynić nieco przygotowań, aby takowy dokument uzyskać. Przede wszystkim niezbędne będzie zrobienie zdjęcia paszportowego, w czym wyręczy nas niemal każdy fotograf (ważne jest, aby wcześniej powiadomić go o tym, że chcemy wykonać zdjęcie paszportowe). Kolejny krok to uiszczenie opłaty paszportowej i zachowanie dowodu wpłaty (to bardzo ważne, ponieważ stanowi on obowiązkowy załącznik!). Wysokość opłaty paszportowej uzależniona jest od kilku czynników, które przedstawiamy w dalszej części artykułu.
Następnie musimy udać się do dowolnego biura paszportowego, gdzie pobierzemy i wypełnimy specjalny wniosek paszportowy. Pamiętajmy, aby zabrać ze sobą wspomniany dowód uiszczenia opłaty, fotografię oraz dowód osobisty. Jeżeli dopełnimy wszystkich formalności, urzędnik przyjmie od nas dokumenty i rozpocznie się cała procedura.
Obecnie stawka wynosi 140 zł. Jeśli nie dysponujemy żadnymi zniżkami lub ulgami, właśnie tyle musimy zapłacić za paszport. Prawo jednak przewidziało szereg zniżek w zależności od wieku, pełnionej funkcji i statusu zawodowego. Mniej zapłacą m.in. małe dzieci, uczniowie, studenci, renciści, emeryci a także osoby niepełnosprawne. Więcej informacji na ten temat znajduje się w serwisie Joblife.pl.
To kluczowa kwestia dla osób, które planują wyjazd za granicę w przeciągu najbliższych dni lub tygodni. Niestety paszportu nie da się wyrobić z dnia na dzień. Zgodnie z prawem okres oczekiwania na wydanie gotowego dokumentu wynosi aż do 30 dni. Co gorsza, czas ten może w wyjątkowo skomplikowanych sytuacjach ulec wydłużeniu do 2 miesięcy. To oznacza, że wyrobieniem paszportu musimy zająć się najszybciej jak to możliwe.
Co, w przypadku, gdy takiej możliwości nie mieliśmy? Wtedy ratunkiem może być wyrobienie paszportu tymczasowego o skróconym terminie ważności do 12 miesięcy. Dokument ten wydawany jest tak szybko, tak to tylko możliwe, więc faktycznie powinien trafić do naszych rąk o wiele szybciej niż w przypadku tradycyjnego paszportu.