Jak wyrobić paszport i ile to kosztuje?

Sytuacja związana z pandemią koronawirusa powoli ulega stabilizacji. To sprawia, że coraz częściej decydujemy się na planowanie zagranicznych wczasów. Niestety podczas przygotowań bardzo często zapominamy o formalnościach – w tym wyrobieniu dokumentu paszportowego, bez którego nie przekroczymy granicy niemal każdego państwa spoza Unii Europejskiej. Jak wygląda cała procedura wyrobienia paszportu i ile trzeba za to zapłacić? Wszystkie te kwestie wyjaśnimy w poniższym artykule.

Jak i gdzie wyrobić paszport?

Jeżeli upewniliśmy się, co do konieczności posiadania paszportu, musimy poczynić nieco przygotowań, aby takowy dokument uzyskać. Przede wszystkim niezbędne będzie zrobienie zdjęcia paszportowego, w czym wyręczy nas niemal każdy fotograf (ważne jest, aby wcześniej powiadomić go o tym, że chcemy wykonać zdjęcie paszportowe). Kolejny krok to uiszczenie opłaty paszportowej i zachowanie dowodu wpłaty (to bardzo ważne, ponieważ stanowi on obowiązkowy załącznik!). Wysokość opłaty paszportowej uzależniona jest od kilku czynników, które przedstawiamy w dalszej części artykułu.

Następnie musimy udać się do dowolnego biura paszportowego, gdzie pobierzemy i wypełnimy specjalny wniosek paszportowy. Pamiętajmy, aby zabrać ze sobą wspomniany dowód uiszczenia opłaty, fotografię oraz dowód osobisty. Jeżeli dopełnimy wszystkich formalności, urzędnik przyjmie od nas dokumenty i rozpocznie się cała procedura.

Ile trzeba zapłacić za paszport?

Obecnie stawka wynosi 140 zł. Jeśli nie dysponujemy żadnymi zniżkami lub ulgami, właśnie tyle musimy zapłacić za paszport. Prawo jednak przewidziało szereg zniżek w zależności od wieku, pełnionej funkcji i statusu zawodowego. Mniej zapłacą m.in. małe dzieci, uczniowie, studenci, renciści, emeryci a także osoby niepełnosprawne. Więcej informacji na ten temat znajduje się w serwisie Joblife.pl.

Czas oczekiwania na paszport

To kluczowa kwestia dla osób, które planują wyjazd za granicę w przeciągu najbliższych dni lub tygodni. Niestety paszportu nie da się wyrobić z dnia na dzień. Zgodnie z prawem okres oczekiwania na wydanie gotowego dokumentu wynosi aż do 30 dni. Co gorsza, czas ten może w wyjątkowo skomplikowanych sytuacjach ulec wydłużeniu do 2 miesięcy. To oznacza, że wyrobieniem paszportu musimy zająć się najszybciej jak to możliwe.

Co, w przypadku, gdy takiej możliwości nie mieliśmy? Wtedy ratunkiem może być wyrobienie paszportu tymczasowego o skróconym terminie ważności do 12 miesięcy. Dokument ten wydawany jest tak szybko, tak to tylko możliwe, więc faktycznie powinien trafić do naszych rąk o wiele szybciej niż w przypadku tradycyjnego paszportu.