Główna, Poradniki

Co o procesie rekrutacyjnym wiedzieć trzeba?

Co o procesie rekrutacyjnym wiedzieć trzeba?

Nie tak łatwo przyjmować kandydatów do pracy, jeżeli na głowie ma się własną firmę. Samodzielnie przeprowadzone rozmowy rekrutacyjne u wielu przedsiębiorców często kończyły się podpisaniem umowy z niewłaściwymi kandydatami. Czas więc na to, aby poznać korzystne rozwiązanie w postaci Centrum Rekrutacyjnego, które doskonale wie jak szukać, aby to zrobić skutecznie.

Jak rekrutować, aby zrobić to naprawdę skutecznie?

Przedsiębiorcy, którzy nie mają odpowiedniej wiedzy, nie będą wiedzieć jak rekrutować kandydatów, którzy są faktycznie stworzeni na dane stanowisko. Nie brakuje studentów, którzy mają wiedzę, ale… . Czasem się na tym kończy, ponieważ dochodzi do tego brak jakichkolwiek chęci dania czegoś od siebie, aby już na początek pokazać, że komuś zależy. Biznesmeni, którzy w świadomy sposób podchodzą do procesu rekrutacji, mogą skorzystać z pomocy specjalistów, którzy mają w tym większe doświadczenie. Takie osoby/agencje stają się coraz bardziej popularne. Wystarczy w Google wpisać „recruitment it„, aby móc uzyskać namiar na ludzi, którzy zajmują się tym nawet na światowym poziomie, jeżeli ktoś chciałby znaleźć specjalistów z branży IT.

Jak przyjmować kandydatów do pracy?

Kandydatów do pracy można szukać w różnych miejscach. Można korzystać z trzech źródeł, które w obecnych czasach cieszą się największą popularnością:

  • polecenia osób znajomych,
  • Urząd Pracy,
  • własne ogłoszenia o pracę.

Korzystanie z firm, które zajmują się samodzielnie zaplanowanym procesem rekrutacji to kolejna opcja, jaka w ostatnich czasach zdobywa na wielkiej popularności. To właśnie o tym myśli każdy przedsiębiorca, który wie, że po tym jak ostatnio rekrutował na stanowiska w pracy, srodze się pomylił. Centra, których specjalnością jest poszukiwanie pracowników dla różnych firm, doskonale wiedzą jak działać, aby ich zleceniodawca był zadowolony.

Co jest ważne przy rekrutowaniu nowych osób?

Agencja, która już rekrutowała pracowników będzie doskonale wiedziała na co należy zwrócić uwagę, aby móc cały proces zaliczyć do udanych. Co jest więc ważne podczas takiego procesu?

W pierwszej kolejności należy sprawdzić, z jaką specyfiką branży ma się do czynienia? Dokładnie chodzi tu o to, że inni ludzie będą potrzebni do IT, inni do przedsiębiorstwa chemicznego, a jeszcze inne osoby będą potrzebne do branży motoryzacyjnej, a inne do szkół, czy też firm szkoleniowych. Dopiero po tym, jak agencja HR pozna specyfikę branży, danego stanowiska pracy, będzie wiedziała na czym tak naprawdę zależy danemu przedsiębiorstwu.

Profil kandydatów na dane stanowisko pracy

Każda organizacja, która zajmuje się rekrutacją na poszczególne stanowiska, będzie wiedziała, że potrzebne jest stworzenie profilu kandydata. Ważne jest określenie umiejętności, jakie powinien posiadać dany pracownik. Każda osoba ma dane kompetencje, ale trzeba określić, jakie są priorytetem przy danym stanowisku. Tak, aby zyskać pewność co do tego, że pracownik będzie w stanie podjąć się określonych zadań, jakie na co dzień będą do wykonania. Bez określenia tak podstawowych rzeczy, nie ma sensu zaczynać rozmowy o pracę. Tak, aby nie okazało się, że wybraną osobę trzeba będzie szkolić z rzeczy, które ona już powinna posiadać.

Gdzie szukać potencjalne osoby zainteresowane zatrudnieniem?

Właściwie można by powiedzieć, że można szukać ich wszędzie, ale… . Żadna agencja HR na pewno nie chce skazywać się na to, aby przeprowadzać niepotrzebne rozmowy. W końcu nikt nie lubi marnotrawienia czasu. Każdy będzie chciał mieć do czynienia z takimi osobami, które faktycznie będą w stanie cokolwiek sobą zaprezentować. To dlatego tak ważne jest poszukiwanie ludzi w odpowiednich miejscach. Ważne jest wystawienie ogłoszenia, ale trzeba dążyć także do tego, aby uruchomić swoje źródła. Blogi i strony branżowe, portale społecznościowe, konferencje i eventy – w takich miejscach naprawdę można znaleźć wiele osób, które można znaleźć najlepszymi wśród najlepszych. Rozmowy rekrutacyjne z takimi osobami sprawiać będą wszystkim przyjemność.

Profesjonaliści w każdym calu

Tak jak kandydat stara się o to, aby móc w odpowiedni sposób zaprezentować się przed potencjalnym pracodawcą, tak również rekruter musi zadbać o takie detale. W końcu chodzi o to, aby każdy został odebrany jako profesjonalista. Ważne jest to, aby przygotować się w taki sposób, aby faktycznie wiedzieć, czym zajmował się kandydat na dane stanowisko pracy. Nie trzeba uczyć się życiorysu na pamięć, ale podstawowe informacje na temat danej osoby warto mieć.

Specjaliści od HR doskonale będą także zdawali sobie sprawę z tego, aby samodzielnie także dobrze się zaprezentować. Tym bardziej że na etapie rekrutacji stanowić oni będą tak naprawdę wizytówkę swoich klientów – tych osób, które zdecydowały się im powierzyć proces rekrutacji.

O czym jeszcze trzeba pamiętać podczas procesu rekrutacji? O wielu ważnych elementach. Takich, które pracodawcy mogłyby umknąć. To właśnie dlatego warto cały proces rekrutacji powierzyć specjalistom, którzy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że klienci ufają im doświadczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *