Główna, Poradniki

Bagaż podręczny i bagaż rejestrowany – kryteria linii lotniczych Easyjet

Podróżując samolotem możesz zabrać ze sobą bagaż. Jest to tak zwany bagaż podręczny, jak też bagaż rejestrowany, który trafia do luku – różnego rodzaju walizki, torby, kufry. Linie lotnicze ustalają maksymalne wymiary bagażu obu typów, zarówno pod względem parametrów takich jak wysokość, szerokość i długość, jak również wagi. Bagaż podręczny jest dużo lżejszy od rejestrowanego i może zostać wniesiony na pokład.

Podróż liniami lotniczymi Easy Jet może być bardzo komfortowa między innymi z uwagi na możliwość zabrania na pokład bagażu podręcznego. Easyjet bagaże można wnieść ze sobą w cenie biletu, ale za dodatkową opłatą pasażerowie mogą zwiększyć ich wagę lub rozmiar, albo też uzyskać pozwolenie na dodatkowe przedmioty. Ciekawą opcją jest traktowanie niektórych rzeczy czy sprzętów jako bagaż podręczny, np. mały sprzęt sportowy, elektroniczny nie wyklucza wniesienia podstawowego bagażu podręcznego. Z reguły duży sprzęt sportowy już nie może zostać tak zakwalifikowany.

Bagaż podręczny to rzeczy, które potrzebne są pasażerom w trakcie lotu, są szczególnie cenne i delikatne, nie mogą więc trafić do luku bagażowego. Wiele osób w bagażu podręcznym umieszcza np. urządzenia elektroniczne, kosmetyki, książki. Przedmioty te można włożyć do torby czy też tzw. walizki kabinowej, co ułatwia zachowanie porządku. Powinna ona mieć określone wymiary, np.30 x 45 x 25 cm. W Easyjet bagaż podręczny może mieć wymiary 45 x 36 x 20 cm. Za nadwyżkę wagową lub wymiarową, czyli nadbagaż, trzeba dopłacić. W podobny sposób można zwiększyć wagę bagażu rejestrowanego.

Duży bagaż podręczny – dopuszczalne wymiary bagażu podczas wybranej trasy

Pasażerowie mogą, a nawet powinni zgłosić ilość zabieranego bagażu już podczas rezerwacji online. W formularzu wpisuje się informacje na temat wymiarów bagażu podręcznego i rejestrowanego oraz każdy dodatkowy ciężar, który ma trafić na pokład samolotu (okrycie wierzchnie, żywność, urządzenia itd. Pasażer może wnieść bez dodatkowych opłat bagaż mieszczący się w ścisłych kryteriach i nie przekraczający limitu wagi. Ma to być pojedyncza torba lub walizka. Kolejna sztuka bagażu zazwyczaj jest już dodatkowo płatna.

Podczas początkowej rezerwacji nie uiszcza się opłat, ale deklaruje ilość i wymiary bagażu oraz decyduje o skorzystaniu z różnych usług, np. usługi hands free. W liniach easyjet bagaż podręczny umieszcza się w specjalnie przygotowanym miejscu pod siedzeniem pasażera z przodu. Łatwo wyobrazić sobie, jak niewielka jest dostępna tam przestrzeń i skąd tak ścisłe wymogi co do wymiarów. Wszelkie inne torby czy walizki będą podróżowały bezpiecznie w luku bagażowym. Osoba nie ma do nich dostępu podczas lotu, ale otrzymuje swój bagaż po wylądowaniu w jak najbardziej prosty sposób.

Większy bagaż – jakie są zasady dotyczące bagażu rejestrowanego?

Wszelkie limity dotyczące bagażu wynikają z dbałości o dobro podróżnych. Chodzi o komfort podróży oraz bezpieczeństwo. W samolotach każdy kilogram nadbagażu może mieć wpływ na to, czy maszyna będzie odpowiednio obciążona. Wprowadzone restrykcje pozwalają zapobiec sytuacjom nadmiernego obciążenia, które mogłoby okazać się niebezpieczne.

Ważne jest też, by bagażu podręcznym czy bagażu rejestrowanym nie znajdowały się przedmioty zabronione (istnieją ogólne zasady oraz dodatkowo każde linie lotnicze mają własne). Nieregulaminowe rzeczy mogą spowodować problemy przy odprawie, czasami konieczne jest wniesienie dodatkowych opłat, innym razem trzeba takie rzeczy po prostu usunąć. Z reguły restrykcje dotyczą głównie tego, co może znaleźć się w walizkach będących bagażem podręcznym, ale ze względów bezpieczeństwa sprawdzane są też wszelkie inne torby i walizy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *