Bez kategorii

Bądź bezpieczny w sieci!

W erze rozwoju technologii roztropność w korzystaniu z internetu jest bardzo ważna. Nie da się ukryć, że coraz to młodsi ludzie korzystają ze stron internetowych, aplikacji czy też poczty elektronicznej i w tych miejscach czeka na nich sporo zagrożeń. Bardzo często do zakładki SPAM trafiają maile, w których jest nam coś oferowane za bezcen, bądź za darmo i kliknięcie w dany odnośnik może sprawić, że do naszego komputera czy innego urządzenia mobilnego przedostaną się wirusy, bądź inne oprogramowanie, które będzie “rozrabiać” w naszym komputerze. 

Z czego wynikają te nasze błędy w postaci klikania w rożne podejrzane odnośniki? Przede wszystkim z braku wiedzy i roztropności. Jeżeli nie masz pojęcia skąd ten link się znalazł, to po prostu w niego nie klikaj i nie narażaj się na utratę haseł. Oszuści starają się działać pod płaszczykiem chwytliwych haseł, które mają Ci coś “podarować”, a efektem tego podarunku będą włamania na Twoje konto. Zapewne nie chcesz biegać po bankach, urzędach i innych instytucjach, by zastrzegać karty czy wymieniać inne dokumenty – po prostu nie klikaj w podejrzane linki.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z programów antywirusowych, które chronią Twój komputer przed niepożądanymi efektami. Na rynku jest tak wiele programów, w różnych wersjach, od bezpłatnych, po te z licencją płatną, więc możesz wybrać odpowiedni dla siebie. Warto też sprawdzać rankingi najlepszych programów antywirusowych.

Gdy jesteś administratorem strony internetowej, to konieczne jest korzystanie z Google Search Console. To narzędzie pomaga nie tylko w informowaniu nas o ruchu na stronie, CTR, analizie widoczności strony internetowej, lecz również informuje o potencjalnych zagrożeniach, również o zawirusowaniu strony. 

Cyberbezpieczeństwo jest bardzo ważne nie tylko ze względu na to, że strony internetowe często są zawirusowane, ale również z tego względu, że często robimy zakupy w formie online i również pojawiają się fałszywe sklepy, które wykorzystują naszą naiwność. Warto mieć świadomość, że żadna instytucja, sklep czy ktokolwiek nie powinien nas prosić o hasło, a jeżeli taka sytuacja miała miejsce, to na pewno nie możesz go podać. Trzeba trzymać rękę na pulsie i powinieneś skontaktować się z policją, by zgłosić taką osobę – Ty miałeś szczęście, ale ktoś inny może go nie mieć i straci cały dobytek życia. Nie każdy musi mieć tyle roztropności co Ty.

Masz w planach otworzenie sklepu internetowego online, jednak nie stać Cię na to, by profesjonalna firma napisała za Ciebie politykę prywatności czy też RODO? Warto skorzystać w pełni darmowego generatora, który możesz znaleźć w tym miejscu https://nety.pl/generator-regulaminu-strony-www-bloga/. Jest to w pełni darmowe narzędzie, dzięki któremu będziesz mógł stworzyć profesjonalną politykę prywatności. Nie będziesz musiał zlecać tego zewnętrznej firmie, która będzie się ociągać tygodniami z napisaniem dla Ciebie regulaminu. Co prawda nie jest to narzędzie, które będzie regulaminem do A do Z, w wersji profesjonalnej, jednak jest to potężna baza i wystarczy tylko dopisać kilka zapisów i będziesz posiadać w pełni profesjonalny regulamin. Żeby stworzyć taki regulamin, potrzebujemy uzupełnić kilka podstawowych informacji o naszej stronie internetowej jak “nazwa serwisu”, “adres url serwisu”, “adres url obowiązku informacyjnego RODO”, “url polityki prywatności”. By regulamin został odpowiednio wygenerowany, musisz podać takie informacje jak nazwę podmiotu prowadzącego serwis, jej typ (osoba fizyczna/działalność gospodarcza) oraz inne podstawowe informacje o nas, m.in. adres prowadzenia działalności, NIP, numer telefonu oraz e-mail. Po wypełnieniu wszystkich informacji otrzymamy kod HTML z naszym regulaminem, który możemy wkleić na naszą stronę internetową. 

Co jest najistotniejsze w korzystaniu z internetu? Przede wszystkim zdrowy rozsądek. O ile sporo ludzi go posiada, to jednak osoby starsze, które nie znają specyfiki internetu, będą bardziej podatne na sprytne sztuczki oszustów, którzy będą chcieli wyłudzić od nich pieniądze. Jeżeli mamy w rodzinie osoby starsze, to koniecznością jest uświadomienie ich, z jakimi zagrożeniami wiąże się surfowanie po sieci i przekazanie im informacji, które zawarliśmy w tekście. Powtórzymy jeszcze raz – nie powinniśmy NIKOMU podawać jakiegokolwiek hasła!

zobacz również  Jak lepiej rozliczyć PIT?